Na pierwszy rzut oka cellulit wodny i cellulit tłuszczowy wyglądają praktycznie tak samo. Oczywiście istnieją metody, które pozwalają na rozpoznanie konkretnej formy tej choroby, jednak wymagają one dokładnej obserwacji przy użyciu specjalistycznego sprzętu, a także cierpliwości. W poniższym artykule przyjrzymy się dogłębnie temu, czym dokładnie różnią się te dwa rodzaje komórek i jak można z nimi walczyć, a także poznamy kilka ćwiczeń, które okazały się najbardziej skuteczne w walce z każdym z tych rodzajów odpowiednio.
Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice
Cellulit jest zbudowany z wody, która gromadzi się w skórze. Powoduje on, że na Twoim ciele tworzą się grudki i zgrubienia, które pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, udach czy pośladkach.
Powstawanie cellulitu jest uwarunkowane gromadzeniem się nadmiaru wody w organizmie człowieka. Oczywiście „wewnątrz” oznacza tutaj bardzo duże uogólnienie, ponieważ woda ta może odkładać się w dowolnym miejscu w obrębie tkanki skórnej – szczególnie, że pojawia się głównie w okolicach brzucha, górnej części nóg (ud) i pośladków. Efektem tych wszystkich grudkowatych obszarów są zazwyczaj fałdy z innymi cechami, takimi jak zgrubienia – często pojawiają się one najbardziej widoczne na czyjejś strefie pępka/ dolnej linii talii pleców, mankietach spodni na wysokości kolan…
Cellulit jest frustrującym i często wstydliwym problemem, który może sprawić, że nawet najbardziej pewna siebie osoba czuje się niepewnie. Istnieją dwa jego rodzaje: wodny, który można łatwo zredukować poprzez ćwiczenia oraz lipidowy, który wymaga bardziej drastycznych środków, takich jak liposukcja, aby całkowicie wyeliminować go z organizmu. Te dwa schorzenia mają różne przyczyny, ale mają wiele wspólnych opcji terapeutycznych.
Rodzaje cellulitu – jak je rozpoznać?
Co wiesz o cellulicie? Cóż, jak się okazuje istnieją dwa główne rodzaje; lipidowy i wodny.
Możesz nie być w stanie zobaczyć cellulitu na powierzchni, ale są inne sposoby, aby go zidentyfikować. Ściśnij palcami fałdkę i jeśli ból jest na tyle ostry, że na jej powierzchni pojawią się grudki, to są szanse, że ten rodzaj schorzenia skóry zagościł w Twoim ciele.
Cellulit wodny jest mniej znaną formą tego schorzenia skóry. Ma on bardziej pofałdowaną strukturę niż jego lipidowy odpowiednik i może dotyczyć również osób szczupłych! Ten typ objawia się również charakterystycznym obrzękiem, który najczęściej można zaobserwować na brzuchu, łydkach lub kostkach.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że cellulit może być kontrolowany przez zdrową dietę i regularne ćwiczenia. Z pomocą tych dwóch rzeczy, twoje ciało stanie się bardziej stonowane i będziesz mieć mniej elastycznych komórek tłuszczowych w tkankach skóry, co może prowadzić do zmniejszenia dołeczków na powierzchni skóry.
Wiele osób nie wie, że mogą zmniejszyć swoje szanse na uzyskanie cellulitu z tak niewiele, jak zmiana diety lub idąc na bieganie każdego dnia. W ten sposób zmniejszamy elastyczność naszych komórek tłuszczowych, dzięki czemu na wierzchniej warstwie skóry powstaje mniej zmian, takich jak nierówności pod nią!
Przyczyny powstawania, czyli co stoi za pomarańczową skórką?
Sposób powstawania cellulitu może zależeć od jego postaci. Cellulit lipidowy ma wyraźne pochodzenie, często związane ze słabym krążeniem i zbyt dużą ilością kalorii spożywanych w ciągu dnia. Cellulit wodny różni się tym, że woda po prostu gromadzi się z powodu Twojej diety lub braku ćwiczeń.
Sposób, w jaki się tyjesz, może zadecydować o tym, jaki rodzaj cellulitu posiadasz! Cellulit powstaje w wyniku nagromadzenia się lipidów (tłuszczu) lub w wyniku wtłoczenia tych wszystkich dodatkowych płynów do tkanek poprzez niewystarczające ćwiczenia i zbyt obfite jedzenie!
Niektórzy ludzie lubią gotować z dużą ilością przypraw, ale może to mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Przyprawy są znane z blokowania porów i powodowania innych uszkodzeń ciała – takich jak utrudnianie trawienia pokarmu lub utraty wagi. Niektórzy eksperci twierdzą, że w przeszłości, kiedy jedliśmy w biegu, jedliśmy częściej, co pomagało regulować przepływ krwi, ponieważ nasze ciała były przyzwyczajone do przechowywania zapasów wody (zazwyczaj pod skórą). Ale w dzisiejszych czasach większość ludzi nie spędza wystarczająco dużo czasu jedząc w domu, więc nie mają tendencji do przechowywania dużej ilości wody w tkankach i komórkach ciała, gdzie jest ona potrzebna do naturalnej regulacji krążenia! Istnieją również dowody wskazujące na to, jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na wszystko, począwszy od równowagi hormonalnej aż po wpływ hormonów na wchłanianie zwrotne.
Dodatkowo musisz pamiętać, że zarówno w przypadku cellulitu wodnego, jak i jego tłuszczowego odpowiednika, jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest siedzący tryb życia. Wiąże się on z nadmiernym obciążeniem naszego układu krążenia – którego wydajność pracy jest znacznie niższa. Prowadzi to do powstawania bardziej zarysowanych naczyń krwionośnych, a nawet (w dłuższej perspektywie) żylaków.
Sposoby na cellulit lipidowy
Aby zmniejszyć, a w konsekwencji zlikwidować zmiany wynikające z cellulitu lipidowego, należy zadbać o dużą dawkę ruchu. Dodatkowo istnieją zabiegi miejscowe, takie jak naświetlanie zimną wodą lub gorącą wodą (naprzemiennie) z dedykowanymi lekami lub suplementami diety do walki z tym rodzajem cellulitu. Należy zaznaczyć, że te rodzaje działają najlepiej, gdy są stosowane miejscowo na skórę.
W walce z cellulitem lipidowym należy dążyć do bezpośredniego działania mechanicznego. Można to zrobić za pomocą dedykowanego produktu do masażu ręcznego (bańka chińska) lub używając nawet najzwyklejszej szczotki z ostrym włosiem, takiej jak te, które można znaleźć w szafce łazienkowej, aby rozpracować uporczywe grudki tłuszczu i sprawić, że zostaną one wchłonięte do krwiobiegu. Cierpliwość jest również kluczem do walki z tym schorzeniem dermatologicznym, codzienne wykonywanie pojedynczych zabiegów przyniesie zauważalne efekty już po 2-3 tygodniach!
Jak pozbyć się cellulitu wodnego?
Cellulit wodny jest mniej dokuczliwą formą tej dolegliwości i można z nim walczyć poprzez codzienne zmiany w diecie. Ograniczając spożycie soli i innych ostrych przypraw, zaczniesz widzieć rezultaty znacznie szybciej, niż gdyby Twoja walka skupiała się na komórkach tłuszczowych, a nie na zatrzymywaniu wody.
Picie 2 litrów wody każdego dnia pomoże Ci pokonać „wodną” odmianę cellulitu – co brzmi absurdalnie, ale jest prawdą. Napoje takie jak soki, napoje gazowane i inne szkodliwe płyny powinny być wyeliminowane z naszej diety tak szybko, jak to możliwe, aby zobaczyć rezultaty!
Walka z cellulitem – (nie)oczywiste kwestie o których warto wiedzieć!
Cellulit to poważny problem dla wielu osób. Być może uda Ci się z nim walczyć, ale najpierw potrzebujesz kilku wskazówek!
Cellulit jest czymś bardzo powszechnym i niestety nie każdy wie, jak mu zapobiegać lub się go pozbyć. Oto najlepsze sposoby, które mogą pomóc:
Cellulit, ta nieatrakcyjna przypadłość skórna, która w różnym stopniu nasilenia dotyka wiele kobiet, może być skutecznie leczona kremami i maściami wcieranymi w ciało po gorącej kąpieli. Dzieje się tak dlatego, że rozgrzane pory znacznie się otwierają, umożliwiając skuteczniejszą penetrację przez substancje aktywne zawarte w kosmetykach.
Powinieneś walczyć z cellulitem pijąc dużo naturalnych napojów, które są uważane za środki moczopędne. Napary z pokrzywy zawsze były stosowane w walce z tkanką tłuszczową i można je łatwo przygotować w domu lub kupić gotowe w lokalnym sklepie. Picie dużej ilości wody jest również niezbędne w walce z tym problemem, ale nie zapomnij o dodaniu soku z cytryny!
Cellulit a ćwiczenia – na co warto postawić?
Skórka pomarańczowa jest formą cellulitu tłuszczowego, który może być usunięty tylko za pomocą ćwiczeń. Najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą stracić go szybko jest zrobić więcej aktywności fizycznej, a zwłaszcza skupić się na ćwiczeniach oporowych, takich jak przysiady lub wypady, ponieważ są one najprostszym sposobem będzie pozbyć się skórki pomarańczowej w krótkim czasie!
Skórka pomarańczowa: Cellulit, którego możesz się pozbyć tylko dzięki ćwiczeniom.
Dobrym sposobem na walkę z cellulitem jest morsowanie. Technika ta polega na oddziaływaniu zimnem w dwóch różnych formach, na mokro i na sucho. Kiedy osoba ćwiczy regularnie tą metodą może spodziewać się bardziej efektywnego pompowania krwi podczas ćwiczeń oraz łatwiejszego usuwania wszelkich zmian dermatologicznych z powierzchniowych komórek skóry swojego ciała. Aby odnieść sukces w walce z tymi nieestetycznymi zgrubieniami na warstwie skóry właściwej wystarczy wykonać kilka prostych kroków: małych!
Przysiady to świetny sposób na spalanie tłuszczu i pozbycie się cellulitu. Ale wariacje na temat przysiadów, takie jak pompki czy bieg w miejscu, mogą jeszcze bardziej zwiększyć ich intensywność!
Możesz walczyć z cellulitem za pomocą ćwiczeń, dużo biegając i skacząc. Chociaż nie jest to dla każdego, warto zaprzyjaźnić się z tą aktywnością ze względu na jej zdolność nie tylko do spalania tłuszczu, ale także pomaga utrzymać formę i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli ktoś nie lubi lub nie może biegać powinien postawić na marsze długodystansowe, w których co jakiś czas oddaje się intensywnym ćwiczeniom, takim jak sprinty.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, czy cierpisz na cellulit wodny czy tłuszczowy, ruch (a zwłaszcza ćwiczenia), jest najskuteczniejszą formą walki z tą formą dermatologicznej dolegliwości. A jeśli dodatkowo postaramy się o pewne rezerwy cierpliwości, to już po kilkunastu dniach zobaczymy pierwsze efekty – wystarczy miesiąc intensywnego biegania i podnoszenia ciężarów!