Dieta kopenhaska – jadłospis, efekty i wady

dieta kopenhaska efekty i zasady

Rodzajów diet pojawia się na rynku coraz więcej. Każda osoba może wybrać dla siebie odpowiednią dietę, dzięki której utrzyma dotychczasową wagę, zrzuci zbędne kilogramy, przybierze na masie, zbuduje klatkę piersiową czy też poprawi zdrowie.

Kluczowe jest to, aby plan żywieniowy był dobrany po dogłębnych analizach. Ważną rolę w tym procesie odgrywają dietetycy. Specjaliści branżowi znają się na wszelkich zagadnieniach związanych z dietą i przekazują swoją wiedzę pacjentom.

Dzięki temu można się dowiedzieć, jakich pokarmów w trakcie dnia unikać, a które nie wyrządzą naszemu organizmowi żadnej poważnej szkody. Przykładem ciekawej diety jest wersja kopenhaska.

Dieta kopenhaska – co to właściwie jest?

Dieta kopenhaska ma wielu zwolenników na terenie całej Europy. Zawędrowała do Polski i spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony osób młodych i dojrzałych.

Ta wersja diety opiera się na przygotowaniu 13-dniowego planu żywieniowego, który musi być ściśle przestrzegany. Najważniejszą rolę w diecie kopenhaskiej odgrywają produkty białkowe. Poza tym musimy znacznie ograniczyć spożywanie węglowodanów i tłuszczy. Nad wszystkim będzie czuwać wybrany przez nas dietetyk.

Specjalista zadba o to, aby w trakcie realizowania planu żywieniowego nie popełniać żadnych błędów.

Dieta kopenhaska waha się w granicach 800 kalorii dziennie. Wartość ta nie powinna być przekraczana (chyba, że w ciągu dnia wykonuje się intensywne aktywności fizyczne). Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie jej trwania nie powinniśmy decydować się na żadne zbędne modyfikacje lub podmianę produktów na własną rękę.

W diecie kopenhaskiej istotne są także płyny, chociaż nie wliczamy do nich wody. Ją należy spożywać osobno, a konkretniej minimum 2-2,5 litra dziennie.

Istotne jest to, aby bazować na własnych doświadczeniach oraz na wiedzy innych użytkowników. Warto unikać rad znajdujących się na forach internetowych, ponieważ nie są one zbyt rzetelne. Jeśli chodzi o korzystanie z produktów białkowych warto wdrożyć do diety następujące składniki:

  • ryby,
  • jaja,
  • jogurty,
  • serek wiejski.

Pełny jadłospis przygotuje dla nas wykwalifikowany dietetyk. Dzięki temu oszczędzamy dużo czasu i mamy pewność tego, że osiągniemy zamierzone efekty. Pamiętajmy jednak o tym, że dieta kopenhaska nie jest uważana za odpowiednio zbilansowaną i dla wielu osób może być tzw. „głodówką”. 

Dieta kopenhaska a jadłospis – jak to wygląda w praktyce ?

dieta kopenhaska

Warto w tym miejscu pochylić się na dłuższą chwilę nad przykładowym jadłospisem w diecie kopenhaskiej. Jego przygotowanie nie powinno być dla nas większym zmartwieniem.

Oczywiście zawsze najistotniejsze porady uzyskamy bezpośrednio od dietetyków, którzy świetnie się na tym znają i będą w stanie przekazać nam swoją bogatą wiedzę oraz nabyte doświadczenie. Przykładowe jadłospisy znajdziemy w Internecie, lecz nie zawsze opłaca się z nich korzystać, zwłaszcza gdy nie są zweryfikowane.

Najlepiej sprawdzić opinie na ich temat, a dopiero potem wcielić je w życie.

Dieta kopenhaska opiera się na ustaleniu 7 dni, w których zawarte są inne posiłki, a następnie powtarza się je aż do dnia trzynastego. Wtedy następuje zakończenie diety. Oto przykładowe pokarmy, które możemy wdrożyć do własnej diety:

  • w dniu pierwszym oraz ósmym – kawa, jajka, brokuły, pomidory, szpinak, sałata, befsztyk,
  • w dniu drugim i dziewiątym – kawa, befsztyk, sałata, sok z cytryny, szynka, jogurt naturalny,
  • w dniu trzecim i dziesiątym – kawa i grzanka, szpinak, brokuły, pomidor, szynka, jajko, sałata,
  • w dniu czwartym i jedenastym – kawa, jajko, marchewka, serek wiejski, kompot owocowy, jogurt naturalny,
  • w dniu piątym i dwunastym – marchewka, sok z cytryny, pieczony dorsz lub pstrąg, befsztyk, sałata, brokuły,
  • w dniu szóstym i trzynastym – kawa i grzanka, pierś z kurczaka, sałata, sok z cytryny, jajko, marchewka,
  • w dniu siódmym – herbata, pierś z kurczaka lub befsztyk, owoc.

Jak widać nie każdej osobie taka dieta musi odpowiadać w stu procentach, lecz z pewnością warto ją wypróbować. Każdy jadłospis może się od siebie różnić. Dużo zależy od konkretnego przypadku, dlatego tak ważne jest to, aby udać się do profesjonalnego dietetyka.

Dieta kopenhaska – jakie daje efekty oraz jakie mikroelementy można w niej znaleźć?

Jeśli chodzi o obecność mikroelementów w stosowanej diecie kopenhaskiej musimy mieć na uwadze to, że jest ich tam dość sporo. Przede wszystkim warto wyróżnić w tym miejscu:

  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • potas.

W tej wersji diety znajduje się również wiele witamin oraz minerałów. Efekty diety kopenhaskiej w każdym przypadku będą takie same, a konkretniej straci się na masie.

Dzięki temu można zbudować atrakcyjną sylwetkę. Istnieją opinie użytkowników, które podkreślają, że na takiej diecie można stracić nawet 10 kilogramów. Oczywiście wszystko powinno się robić z głową i pod czujnym okiem specjalisty, aby nie zagrozić swojemu organizmowi. 

Dieta kopenhaska nie wymaga wprowadzania intensywnych aktywności fizycznych. Już sama w sobie zapewnia znaczną utratę masy ciała. W niektórych przypadkach może to być jednak zbyt szybka utrata wagi. Na każdym etapie realizowania diety należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Niekiedy ludzie obawiają się także o pojawienie się efektu jo-jo.

Dieta kopenhaska – jakie niesie za sobą wady?

Decydując się na dietę kopenhaską musimy mieć pełną świadomość tego, że nie niesie ona za sobą jedynie samych zalet. Jest też kilka wad, które powinniśmy sobie na spokojnie przeanalizować. Na podstawie zebranych danych będziemy w stanie zdecydować, czy ta dieta jest dla nas odpowiednia, czy też jednak wypróbować jakąś inną.

Przede wszystkim dieta w wersji kopenhaskiej jest dość niezrównoważona. Nie dostarczymy wraz z nią odpowiedniej ilości składników odżywczych i błonnika. Nie jest polecana sportowcom oraz aktywnym fizycznie osobom, które pracują np. po 12 godzin dziennie.

W takich przypadkach możemy się narazić na znaczną utratę energii. Zbyt mała ilość składników odżywczych prowadzi do znacznie gorszego samopoczucia. Może się też pojawić problem z wypadającymi włosami. Wszelkie takie zmiany najlepiej skonsultować jak najszybciej ze specjalistą. 

Na diecie kopenhaskiej oraz tuż po jej zakończeniu warto przeprowadzać regularne badania, aby monitorować swój stan zdrowia. W diecie kopenhaskiej z pewnością zabraknie nam:

  • produktów pełnoziarnistych,
  • dużej ilości owoców,
  • warzyw,
  • kwasów tłuszczowych Omega-3.

Jak widać warto się do niej przyzwyczaić i dokładnie sprawdzić przygotowany plan żywieniowy. Dzięki temu zainteresowani będą wiedzieli, czy zaczynać taką dietę, czy też może dać sobie z nią spokój. Oprócz tego dieta kopenhaska eliminuje podjadanie oraz spożywanie przekąsek.

Przejście na dietę kopenhaską – podsumowanie

Podsumowując dieta kopenhaska przeznaczona jest przede wszystkim dla tych osób, które chcą zrzucić na wadze w bardzo krótkim czasie. To 13-dniowy plan żywieniowy, który uważany jest za dość restrykcyjny. Ma swoje wady oraz zalety. Musimy się przygotować na pewne restrykcje kaloryczne i często rezygnujemy z ulubionych posiłków (około 800 kalorii dziennie).

W jadłospisie pojawia się duża ilość produktów białkowych, wśród których znajdują się m.in. jaja, ryby, jogurty oraz serek wiejski. W planie występują pewne niedobory. Przede wszystkim chodzi tutaj o brak dostatecznych składników odżywczych i błonnika.

Znajdziemy za to takie mikroelementy, jak: wapń, magnez, żelazo i potas. Wraz z biegiem czasu dieta może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i poziom energii. Efekt to znaczna utrata masy ciała, ale również ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Kluczowe jest nawiązanie współpracy z dietetykiem oraz lekarzem.

Nie zapominajmy o stałym monitorowaniu stanu zdrowia. W opinii wielu osób nie jest to jednak prawidłowy sposób odżywiania i redukcja masy powinna wyglądać nieco inaczej. 

Sprawdź również:

Dieta Norweska efekty

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej

Dieta Ketogeniczna

Dieta śródziemnomorska

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Katarzyna Gąsior

Katarzyna Gąsior jest uznana za ekspertkę w dziedzinie dietetyki, z pasją skupiającą się na promowaniu zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Z wykształcenia magister dietetyki, Katarzyna ma bogate doświadczenie w opracowywaniu spersonalizowanych planów żywieniowych, które nie tylko wspierają cele zdrowotne, ale także są dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji jej klientów. Jej podejście do dietetyki podkreśla znaczenie całościowego podejścia do zdrowia, łącząc naukę o żywieniu z psychologią jedzenia, aby promować trwałe zmiany w nawykach żywieniowych i poprawę samopoczucia. Kasia jest również autorką licznych artykułów i publikacji, w których omawia najnowsze badania dotyczące żywieniowych aspektów profilaktyki chorób, odchudzania, oraz wpływu diety na ogólny stan zdrowia. Swoją wiedzę i doświadczenie dzieli nie tylko na łamach specjalistycznych czasopism, ale i w szeroko dostępnych mediach, edukując społeczeństwo o znaczeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Jako prelegentka na konferencjach dietetycznych i warsztatach, Kasia inspiruje zarówno profesjonalistów z branży, jak i osoby szukające sposobów na poprawę swojego zdrowia przez zmiany w diecie. Jej seminaria są cenione za praktyczne porady, naukowe podejście oraz motywujące historie sukcesu.