Domowe sposoby na trądzik

domowe sposoby na trądzik

Trądzik to poważny problem, z którym można się spotkać w każdym wieku. Ponadto dostarcza nie tylko dyskomfortu fizycznego, ale także psychicznego: z powodu trądziku wiele osób napotyka trudności w komunikacji, traci pewność siebie, staje się zakładnikami powstających kompleksów.

Co to jest trądzik ?

Trądzik jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania skóry. Martwe komórki i łój blokują wyjście z mieszka włosowego (w tym miejscu znajduje się gruczoł łojowy), ale bakterie mogą się tam dostać. Takie zatkane pory są pełne pożywienia, dlatego bakterie zaczynają się namnażać, tworząc stan zapalny, czyli pryszcz. Najczęściej trądzik rozprzestrzenia się na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Dlaczego pojawia się trądzik?

Istnieje kilka przyczyn trądziku.

Hormony – przede wszystkim problemem jest trądzik hormony. To hormony powodują, że skóra wytwarza tak obficie tłuszcz, pory po prostu nie mają czasu na jego usunięcie. Zwykle wszystko to dzieje się w okresie dojrzewania i ma miejsce najwyżej w wieku 30 lat, ale nie zawsze. Czasami jest to utrudnione przez osobliwości tła hormonalnego, (które są determinowane genetycznie), czasami przez choroby.

Niewłaściwy makijaż – wszystko, co jest wykonane z olejków, zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku. Szkodliwe są również zbyt agresywne środki czyszczące. Dlatego należy używać łagodnych produktów na bazie wody i nie wcierać ich zbyt intensywnie.

Problemy żołądkowo-jelitowe – nadużywanie fast foodów, smażonych potraw i ogólnie przejadanie się powoduje problemy ze skórą. Może wskazywać na obecność wrzodu, zapalenia żołądka, zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Co to są zaskórniki?

To, co nazywane jest czarnymi kropkami. Te punkty mogą być większe niż główka zapałki i głębokie prawie na centymetr i mogą skrywać ogromną ilość tłuszczu. Są czarne, ponieważ wchodzą w kontakt z powietrzem i utleniają się, a wcale nie z powodu brudu. Czasami nie ciemnieją, ale pozostają ciemnożółte.

Co robić, aby pozbyć się trądziku?

Należy odwiedzić dermatologa, poddać się badaniu, zmienić dietę: jeść więcej warzyw i owoców, ale mniej mąki, fast foodów i półproduktów. Zrezygnować z majonezu, dressingów i sosów, wędzonego mięsa, kiełbasy, frytek ziemniaczanych i tak dalej.

Sprawdź najlepsze tabletki na trądzik – ranking

Jak dbać o cerę trądzikową?

  • Niezależnie od rodzaju trądziku, skóra wymaga pielęgnacji. Należy pamiętać, że leczenie trądziku i pielęgnacja skóry to nie to samo.
  • Środki czyszczące. Delikatnie wmasować preparat do mycia twarzy na obszary dotknięte trądzikiem dwa razy dziennie, a następnie dokładnie spłukać.
  • Nigdy nie wycierać skóry wspólnym ręcznikiem. Najlepiej używać jednorazowych chusteczek, zwłaszcza do twarzy.
  • Peelingi. Stosować tylko przy łagodnym trądziku i nie częściej niż raz w tygodniu. Wybierać produkty z małymi cząstkami i stosować ostrożnie.
  • Po oczyszczeniu delikatnie nałożyć leki na obszar pokryty trądzikiem.
  • Żele pod prysznic i mydła nakładać miękką myjką raz dziennie. Jeśli ktoś myje się częściej, powinien używać tylko wody.

Domowe sposoby na trądzik – maski

Czasami problem z trądzikiem można rozwiązać bez silnych leków, stosując sprawdzone domowe sposoby.

Maska kefirowa

Będzie potrzebne: jedna szklanka kefiru, szklanka płatków owsianych, trochę cytryny. Przygotowanie: wymieszać kefir i płatki owsiane, wcześniej zmiażdżone w blenderze, dodać kroplę cytryny, nałożyć powstałą masę na skórę trądzikową na 20 minut. Maskę kefirową należy stosować przez okres miesiąca.  

Maska miodowa

Będzie potrzebne: dwie łyżeczki wysokiej jakości miodu, jedno żółtko, cytryna (kilka kropli). Przygotowanie: wszystko wymieszać, nałożyć na skórę na 10 minut, po czym się umyć. Wystarczą trzy do pięciu procedur.

Maska mydlana

Będzie potrzebne: kostka mydła do prania, jedna łyżeczka drobnej soli. Przygotowanie: mydło zetrzeć i wymieszać z niewielką ilością wody do uzyskania piany. Wymieszać powstałą piankę (jedną łyżkę stołową) z solą i nakładać na skórę, pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać. Maskę nakładać 3 razy w tygodniu przez okres jednego miesiąca.

Maska z ziemniaków i cebuli

Wycisnąć sok z cebuli oraz ziemniaków, po czym wymieszać z miodem.Tak przygotowaną miksturę nakładać na miejsca ze zmianami trądzikowymi, pozostawić na kwadrans a następnie zmyć chłodną wodą.  

Maska drożdżowa

Przygotować 1 łyżkę drożdży oraz 1 łyżkę skrobi, dodać do tego 1 łyżeczkę soku z cytryny, 3 łyżki naturalnego jogurtu oraz 2 krople olejku miętowego. Powstałą kompozycję dokładnie mieszać aż powstanie jednorodna maseczka, którą trzeba nałożyć na twarz. Po lekkim wyschnięciu maski dotknięte trądzikiem obszary należy ponownie pokryć powstałą kompozycją. Po upływie kwadransa zmyć miksturę ciepłą wodą.

Maska z cynamonu i miodu

Przygotować pół łyżeczki mielonego cynamonu oraz 1 łyżeczkę naturalnego miodu, wymieszać składniki i nałożyć na skórę pokrytą trądzikiem. Utrzymywać przez całą noc, po czym zmyć wodą.Taki zabieg powtarzać codziennie przez okres 10 dni.

Maska z pomidorów

Przygotować 1 pomidor, pokroić w niewielkie plasterki i delikatnie rozetrzeć. Maskę trzeba nakładać na zmiany trądzikowe na okres kwadransa, a następnie zmyć ciepłą wodą.Taką procedurę należy wykonywać, co drugi dzień przez okres miesiąca. W celu zapobiegania trądzikowi maskę stosuje się raz w tygodniu.

Maska ze świeżego ogórka

Należy zetrzeć na tarce zielony ogórek a następnie zalać wrzącą wodą i odstawić na około 20 minut. Powstałą maskę ogórkową nakładać na twarz i pozostawić na kwadrans. Aby przygotować balsam ogórkowy, będzie potrzebny średniej wielkości ogórek, który trzeba zetrzeć na tarce, zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na trzy godziny. Po tym czasie przecedzić, dodając 1 łyżkę miodu. Po wymieszaniu masę nakładać na zmiany trądzikowe i po upływie 30 minut zmyć.

Domowe sposoby na trądzik – pasty

Pozbycie się trądziku to połowa sukcesu, ponieważ po ich zniknięciu na skórze mogą pozostać głębokie blizny i dołki potrądzikowe. Uważa się, że środki domowe pomagają na zmiany skórne spowodowane przez trądzik:

  • Stosowanie pasty z drzewa sandałowego jest uważane za jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się śladów po trądziku. Do jej przygotowania potrzebny jest proszek z drzewa sandałowego, który należy namoczyć w wodzie (można też użyć wody różanej lub mleka) na noc. Pastę nakłada się na zmiany trądzikowe i zmywa po wyschnięciu (po 10-15 minutach).
  • Sok z cytryny jest również dobry do usuwania blizn, wystarczy wetrzeć cytrynę w odpowiednie miejsca. Jest jednak dość agresywny i należy go używać ostrożnie w czystej postaci – jeśli ktoś ma cienką, wrażliwą skórę.
  • Napar z pietruszki wlać do foremek i zamrozić, a następnie przecierać nim twarz przez dwa do trzech miesięcy dziennie. Przygotowanie naparu jest proste, wystarczy posiekać natkę pietruszki, włożyć do miseczki zalać szklanką wrzącej wody. Po czym pozostawić do zaparzania na 30 minut.
  • Świeże liście maliny powinny być umyte pod bieżącą wodą. Następnie trzeba zalać je wrzątkiem i wycisnąć sok, który mieszany jest z masłem na kremową konsystencję. Powstałą pastą należy pokryć krostki przed snem, a rano umyć skórę wodą.

Zioła w walce z trądzikiem

  • Jednym z często stosowanych środków na trądzik jest olejek z drzewa herbacianego. Działa silnie przeciwbakteryjnie, dezynfekuje i łagodzi stany zapalne, wspomaga resorpcję plam trądzikowych. Jak stosować? Olejek należy nakładać na obszary zmienione chorobowo, można również wykorzystać kilka kropki do mydła w płynie.  
  • Nagietek ma dobre właściwości bakteriobójcze. Do leczenia trądziku należy przygotować nalewkę alkoholową, którą będą przecierane miejsca z trądzikiem. Jeśli skóra jest skłonna do wysuszenia, przed użyciem zalecane jest rozcieńczenie nalewki z nagietka zwykłą przegotowaną wodą.
  • Rumianek to kolejne zioło lecznicze, które może pomóc pozbyć się trądziku. Działa przeciwzapalnie. Dobry efekt daje przetarcie twarzy, dekoltu i pleców wywarem z rumianku, który łatwo przygotować w domu. Wystarczy 2 łyżki suszonego rumianku zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na pół godziny.
  • Glistnik zawiera składniki przeciwbakteryjne, witaminy C i A, które znajdują się w większości środków przeciwtrądzikowych. Aby przygotować wywar z glistnika, należy zalać łyżkę suchych ziół szklanką wrzącej wody i pozostaw na 5-6 godzin. Następnie rano i wieczorem przetrzeć określone miejsca wacikiem zamoczonym w naparze.
  • Od dawna w leczeniu problemów skórnych stosuje się naturalną smołę brzozową. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Do użytku w najczęściej stosuje się mydło smołowe. Jest niedrogie i dobrze nadaje się do skóry tłustej i mieszanej ze stanem zapalnym. Mydło smołowe szybko uwalnia skórę twarzy i ciała od krostkowych wysypek. Jednak mydło ma również efekt uboczny: dość mocno wysusza skórę. Dlatego trzeba pamiętać, aby po użyciu nałożyć krem nawilżający.

Naturalne domowe sposoby na trądzik

Sprawdzonym sposobem na niwelowanie trądziku jest sok z aloesu. Można wykorzystywać także połączenie sok z aloesu ze streptocydem. Przygotowanie: tabletki streptocydu muszą zostać zmiażdżone na proszek a następnie połączone z sokiem z aloesu (najlepiej 2-letni). Kolejny krok to dodanie 3 kropli jodu i połączenie składników. Tak powstałym produktem należy smarować każdą zmiana trądzikową, najlepiej przed pójściem spać a rano umyć ciało wodą i mydłem.

Niebieska glina na trądzik

Na łagodzenie trądziku dobra będzie niebieska glinka (1 łyżka) połączona z sokiem z cytryny, wodą i nalewką z nagietka. Uzyskana masa będzie przypominać konsystencją śmietanę. Masę należy nakładać na obszar skóry pokryty trądzikiem na dziesięć minut, a następnie zmyć zimną wodą.

Czosnek na trądzik

Czosnek posiada dobroczynne właściwości w walce z trądzikiem, wystarczy przygotować z niego maseczkę. Przepuszczony przez praskę czosnek należy nakładać na pryszcze, a następnie przykryć gazą, którą najpierw należy zamoczyć w gorącej wodzie. Jednak wcześniej dobrzej jest pokryć skórę wazeliną, pozwoli to uniknąć ewentualnych podrażnień. Maseczkę czosnkową trzymać na skórze przez 10 minut i zmyć ciepłą wodą

Domowe płyny na trądzik

  • Zmiażdżone liście i kwiaty malin przygotować w takich samych ilościach a następnie zalać szklanką wrzącej wody. Po ostygnięciu przecedzić i uzupełnić letnią wodą. Powstały produkt używać do mycia lub płukania twarzy.
  • Sok ziemniaczany dobrze łagodzi trądzikową skórę. Przecierając nim codziennie twarz, można na zawsze pozbyć się trądziku.
  • Balsam z pączków brzozy jest znany od lat, jako panaceum na usuwanie trądziku i zaskórników. Do garnka włożyć 2 łyżki pąków brzozy i zalać szklanką wrzącej wody, gotować przez 15 minut na małym ogniu, po czym pozostawić na 30 minut. Uzyskany płyn służy do wycierania w obszary trądzikowe kilka razy dziennie.

Łaźnia parowa na trądzik

Wodę gotuje się w rondlu, usuwa z ognia. Zdjąć pokrywkę i pochylić się nad parującą wodą, przykrywając głowę dużym ręcznikiem. Procedurę wykonywać przez pięć minut. Ponadto przygotować tarte białe mydło do prania, sodę oczyszczoną i watę. Po łaźni parowej należy wacikiem wetrzeć w twarz powyższe składniki, delikatnie ją masując. Następnie umyć zimną wodą. Procedurę należy wykonywać, co najmniej raz w tygodniu, a między zabiegami można przecierać pryszcze kostkami mrożonego soku z cytryny.

Wywary z ziół do podawania doustnego na trądzik

Aby uzyskać lepszy efekt w usuwaniu zmian trądzikowych warto przygotowywać wywary z roślin zielnych i spożywać tak jak herbatę. Najczęściej do ich przygotowania wykorzystywane są takie zioła lecznicze jak: dziurawiec, łopian, oman. Po 1 łyżce ziół wsypać do garnka i zalać szklanką wrzącej wody, utrzymywać na niewielkim ogniu przez 10 minut. Po schłodzeniu, wywar przecedzić i pić codziennie.

Warto przeczytać:

Royal Skin 500 opinie

Nonacne opinie

Derminax opinie

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Kasia Lasek

Redaktorka i autorka wielu publikacji na temat zdrowia i urody. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, na Wydziale Nauk o Zdrowiu o specjalizacji dietetyka oraz uroda. Obecnie pracuje w Klinice Medycznej.