Jak schudnąć po ciąży ?

jak schudnąć po ciąży

Kobiety bardzo często zastanawiają nad tym, czy po ciąży uda się im szybko schudnąć. Wszystko zależy od wykonywanych ćwiczeń, zbilansowanej diety oraz indywidualnego zaangażowania. Po porodzie opłaca się nawiązać współpracę z wykwalifikowanymi specjalistami.

Mowa m.in. o trenerach personalnych i dietetykach. Oczywiście możemy wybrać działania na własną rękę. Proces odchudzania wcale nie musi być stresujący. Nie trzeba też rezygnować z ulubionych pokarmów. O wagę powinno się dbać już na początku ciąży, tak aby za bardzo nie przytyć. Im więcej kilogramów w nadmiarze, tym więcej czasu należy poświęcić na ich zrzucenie.

Czy w ciąży trzeba dużo przytyć? Jak to wygląda w praktyce?

Dobrą informacją dla przyszłych matek jest to, że w ciąży wcale nie trzeba dużo przytyć. Oczywiście przyda się odpowiedni plan działania i przygotowanie właściwego jadłospisu. Dajmy działać profesjonalistom, którzy znają się na tym dużo lepiej niż przeciętne osoby.

Zobacz ranking tabletek odchudzających

Kobieta w ciąży tyje, ponieważ jest to jak najbardziej naturalne oraz zdrowe dla niej i dziecka. Jeśli ten proces byłby w jakiś sposób zaburzony mogłoby to grozić dość poważnymi konsekwencjami. Nie oznacza to jednak, że o swoją wagę nie można dbać już na samym początku ciąży. 

Przyrost masy w trakcie ciąży jest uzależniony od kilku różnych czynników. Przede wszystkim wpływ na to ma dotychczasowa waga kobiety. Jeśli panie miały niedowagę mogą spodziewać się, iż ciąża przyniesie im dużo nadprogramowych kilogramów (nawet 16-18). W sytuacji, gdy panie zmagały się z nadwagą przytyją w ciąży około 7-9 kilogramów. Pamiętajmy jednak, że w tych liczbach zawarte są:

  • łożysko,
  • wody płodowe,
  • waga dziecka.

Na końcu okazuje się, że wysiłek wcale nie musi być intensywny. Często do zrzucenia pozostaje jedynie kilka kilogramów. Można się ich pozbyć nawet w kilka/kilkanaście tygodni. Kluczowe jest przerzucenie się na odpowiednio zbilansowaną dietę i sporo ruchu. 

Odchudzanie po ciąży – kilka przydatnych porad

Odchudzanie po ciąży może być skomplikowane, gdy kobiety nie za bardzo się w ten proces zaangażują. Oczywiście wymaga to wielu poświęceń, ale też wolnego czasu. Niektóre panie skupiają się wyłącznie na swoich dzieciach i przestają o siebie dbać.

To bardzo błędne założenie, ponieważ już po kilku miesiącach macierzyństwa kobiety mogą popaść w depresję i zauważą u siebie pewne braki (w stosunku do tego, co było przed ciążą). Ich samopoczucie będzie obniżone i negatywnie odbije się to na całej rodzinie.

Nieodpowiednie zachowanie w ciąży może poskutkować tym, że kobiety przytyją nawet o 20-30 kilogramów. Do takiego stanu rzeczy nigdy nie powinniśmy doprowadzić. Bierze się to przede wszystkim z tego, iż nie nawiązujemy kontaktów ze specjalistami.

Panie wychodzą z założenia, iż muszą jeść znacznie więcej, bo w ich brzuchu rozwija się mała istota, którą trzeba regularnie dokarmiać. Nie wpadajmy w paranoję. Nie oznacza to przecież, że mamy jeść za dwoje. 

Kluczową kwestią jest ograniczenie tzw. zachcianek ciążowych i podjadania. Posiłki powinny być odpowiednio skomponowane już po kilku dniach od narodzin dziecka. Muszą być wysokiej jakości. Nie warto inwestować w „śmieciowe” jedzenie, które nie prowadzi do niczego dobrego i może wyrządzić w naszym organizmie jeszcze więcej szkód.

Odżywianie w ciąży oraz pierwszy etap odchudzania po jej zakończeniu

Warto kilka zdań poświęcić prawidłowemu odżywianiu w okresie ciąży, ponieważ wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to dla nich oraz ich dziecka. Szacuje się, że przeciętna kobieta powinna spożywać około 2500-2700 kalorii dziennie.

Jeśli któregoś dnia było więcej ruchu, można sobie pozwolić na nieco więcej. Z racji tego tak ważne jest znalezienie profesjonalnego dietetyka, który będzie w razie potrzeby interweniował i zmieniał przygotowany wcześniej plan żywieniowy. Pamiętajmy o tym, że nadmierna waga może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, w tym do:

  • pojawiania się obrzęków,
  • zatruć ciążowych,
  • nadciśnienia.

O nadmiernym przyroście masy kobietę poinformuje jej lekarz. Zwykle specjaliści są w tym zakresie bardzo szczerzy i niczego nie ukrywają. Pacjentki są dobrze poinformowane i to od nich samych zależy to, co zrobią ze zdobytą wiedzą.

Pierwszy etap odchudzania po zakończeniu ciąży często jest najtrudniejszy, ale wcale nie musimy przechodzić na tzw. „głodówkę”. Ważne jest to, aby zrezygnować z:

  • niesprawdzonych porad sąsiadek,
  • niesprawdzonych diet,
  • preparatów, które nie będą skonsultowane z lekarzami.

Ze swojej diety wyeliminujemy chipsy, niezdrowe przekąski oraz gazowane napoje. Warto ograniczyć tłuszcze (chyba, że są zdrowe). Jeśli przygotowujemy na obiad kotlety schabowe zadbajmy o to, aby nie miały panierki lub zastąpmy je cielęciną.

Po upłynięciu pewnego okresu zalecana jest także aktywność fizyczna (oczywiście umiarkowana i skonsultowana ze specjalistą). Mogą to być regularne spacery lub też jakieś ćwiczenia i spersonalizowane zajęcia fitness. Ważne jest to, aby nie przesiadywać całego dnia w domu.

Wsparcie specjalisty to podstawa sukcesu

Jak już zostało wspomniane podstawą sukcesu jest wsparcie specjalisty, więc jeśli chcemy mieć pewność, że proces odchudzania po ciąży zakończy się wielkim sukcesem poszukajmy go jak najszybciej. Na samym początku skupmy się na dokonaniu niezbędnych pomiarów:

  • wagi,
  • wzrostu,
  • poziomu przemiany materii.

Regularnie należy sprawdzać poziom nawodnienia oraz tłuszczu. Istotny jest też cukier. O wszystkich tych tajnikach poinformuje nas specjalista, któremu zdecydujemy się zaufać.

Poszukiwania nie powinny być zbyt czasochłonne, ponieważ profesjonalistów na rynku nie brakuje. Wystarczy ich porównać, sprawdzić opinie innych kobiet, które niedawno urodziły i na tej podstawie dobierze się idealną osobę.

Specjalista zadba o ustalenie optymalnego planu żywieniowego dla danej kobiety. Zwykle dieta dzienna waha się w granicach 1100-1200 kalorii. W tym okresie powinno się zrezygnować z/ze:

  • wieprzowiny,
  • śmietany,
  • tłustych wędlin i serów.

Wieprzowinę można bez problemów zastąpić cielęciną, a zamiast śmietany stosować jogurt naturalny. Stawiajmy też na chude wędliny i sery, a wyjdzie nam to na korzyść. Przyda się zrobienie kompletnej listy zakupów i zaangażowanie w nową dietę całej rodziny.

Z pewnością kobietom będzie wtedy zdecydowanie łatwiej trzymać się przygotowanej diety i nie stracić motywacji do działania. Na kontakt ze specjalistą koniecznie muszą się zdecydować te panie, które mają problem z cukrzycą lub różnego rodzaju alergiami. Działania realizowane w pojedynkę nie są przy tego typu schorzeniach zbyt dobrym pomysłem. 

Przeczytaj również:

Jak schudnąć z Twarzy

Jak szybko schudnąć 5kg

Jak szybko zrzucić brzuch

Co jeść, żeby schudnąć

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Katarzyna Gąsior

Katarzyna Gąsior jest uznana za ekspertkę w dziedzinie dietetyki, z pasją skupiającą się na promowaniu zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Z wykształcenia magister dietetyki, Katarzyna ma bogate doświadczenie w opracowywaniu spersonalizowanych planów żywieniowych, które nie tylko wspierają cele zdrowotne, ale także są dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji jej klientów. Jej podejście do dietetyki podkreśla znaczenie całościowego podejścia do zdrowia, łącząc naukę o żywieniu z psychologią jedzenia, aby promować trwałe zmiany w nawykach żywieniowych i poprawę samopoczucia. Kasia jest również autorką licznych artykułów i publikacji, w których omawia najnowsze badania dotyczące żywieniowych aspektów profilaktyki chorób, odchudzania, oraz wpływu diety na ogólny stan zdrowia. Swoją wiedzę i doświadczenie dzieli nie tylko na łamach specjalistycznych czasopism, ale i w szeroko dostępnych mediach, edukując społeczeństwo o znaczeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Jako prelegentka na konferencjach dietetycznych i warsztatach, Kasia inspiruje zarówno profesjonalistów z branży, jak i osoby szukające sposobów na poprawę swojego zdrowia przez zmiany w diecie. Jej seminaria są cenione za praktyczne porady, naukowe podejście oraz motywujące historie sukcesu.