Konferencja pod patronatem
Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego
Forum co roku gromadzi szerokie grono wybitnych polskich i zagranicznych ekspertów, którzy dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie ochrony zdrowia, budują przestrzeń inspiracji i stanowią przyczynek do zmian w podejściu do zindywidualizowanego leczenia pacjenta.
Odbywające się już po raz czwarty Forum to wydarzenie, które nie tylko jest niepowtarzalną okazją do debaty nad możliwościami rozwoju medycyny opartej na wartości i miejscem doświadczenia interdyscyplinarnego podejścia do tematu służby pacjentowi w ujęciu medycyny personalizowanej, ale przede wszystkim przestrzenią osobistego rozwoju, który pozwoli na wprowadzanie daleko idących zmian i zapoczątkuje nowoczesne spojrzenie na problematykę medycyny personalizowanej w Polsce, korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla systemu ochrony zdrowia.
IV edycja Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej odbędzie się 5 marca 2019 roku w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem: „WARTOŚĆ ZDROWIA. Kluczowe aspekty Medycyny Personalizowanej: Value Based Healthcare i Value Based Pricing”.
Tematyka IV Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej skupi się w sposób szczególny na aspektach medycznych, ekonomicznych i technologicznych, mających bezpośrednie przełożenie na rozwój medycyny personalizowanej w Polsce.
Podczas Wydarzenia poruszane będą ważne kwestie, dotyczące m.in. wzrostu nakładów na zdrowie w kontekście medycyny personalizowanej, znaczenia mierników w nowoczesnym podejściu do medycyny opartej na wartości oraz osiągnięć i wyzwań innowacyjnej medycyny.
Poprzednia edycja
5 marca 2018 r. z inicjatywy Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej ─ Stowarzyszenia w Warszawskim Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się III Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej, podczas którego polscy i zagraniczni eksperci podejmowali dyskusje nad upowszechnianiem rozwiązań medycyny personalizowanej. Jednocześnie podkreślali, że indywidualne podejście do terapii stanowi jedno z najistotniejszych wyzwań systemowych w ochronie zdrowia.
Wśród prelegentów i uczestników paneli dyskusyjnych, którzy przyjęli zaproszenie Organizatorów, znaleźli się wybitni eksperci, przedstawiciele środowiska lekarzy, organizacji pacjenckich, instytucji pozarządowych oraz administracji publicznej, a także goście zagraniczni, reprezentujący instytucje i organizacje związane z ochroną zdrowia.
W programie ubiegłorocznego Forum znalazło się blisko dwadzieścia prelekcji oraz dwa panele dyskusyjne, skupione wokół pięciu głównych tematów, stanowiących poszczególne sesje:
- Medycyna Personalizowana w roku 2018 – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?;
- Personalizacja leczenia jako wartość dodana dla pacjentów;
- Teranostyka jako wyzwanie medycyny personalizowanej. Wyzwanie dobrej jakości w diagnostyce;
- Wykorzystanie ekonomii w medycynie personalizowanej;
- Biotechnologia i bioinformatyka w medycynie personalizowanej.
Podczas III Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej organizatorzy wprowadzili do programu konferencji zupełnie nowy element – debatę oxfordzką, w której do udziału zaproszeni zostali eksperci w dziedzinie ochrony zdrowia, którzy w merytorycznej walce na siłę argumentów bronili lub atakowali tezę „Czy potrzebujemy medycyny personalizowanej?”. Rolę liderów poszczególnych grup przyjęli: prof. dr hab.n. med. Zbigniew Gaciong, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej- lider grupy na NIE oraz prof. dr hab.n.med. Jacek Fijuth, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego- lider grupy na TAK.
W uznaniu znaczenia medycyny personalizowanej dla poprawy kondycji zdrowotnej polskiego społeczeństwa, osobiste przesłanie do organizatorów i uczestników III Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej wystosował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda. List od Pana Prezydenta odczytała Pani Profesor Ewa Marcinowska-Suchowierska, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
W spotkaniu osobiście uczestniczył Minister Zdrowia, Profesor Łukasz Szumowski, który w imieniu Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego, przekazał Organizatorom list przygotowany przez Premiera specjalnie z myślą o uczestnikach III Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.
Profesor Łukasz Szumowski podkreślił w swoim wystąpieniu, że medycyna personalizowana może odpowiedzieć na wiele pytań, które pozwolą na zwiększenie skuteczności leczenia i znaczne ograniczenie cierpienia pacjentów. Aby to było możliwe konieczna jest implementacja najnowszych rozwiązań i ich przełożenie na konkretne wytyczne i procedury.
Przedstawiciele Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej z uznaniem przyjęli działania w zakresie poprawy dostępu polskich pacjentów do nowoczesnej medycyny personalizowanej w onkologii, podjęte w ostatnim roku przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, w szczególny sposób doceniając poprawę dostępu do nowoczesnych terapii celowanych, dzięki zmianom w obszarze finansowania diagnostycznych badań genetycznych. Zgodnie z tradycją, przekazali także na ręce Ministra Zdrowia Profesora Łukasza Szumowskiego, Trzecią Deklarację Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej, wskazując na pilną potrzebę dalszej harmonizacji procesu diagnostycznego w obszarze onkologii oraz na inne działania kluczowe dla optymalizacji opieki zdrowotnej, związane z ideą medycyny personalizowanej.
Podsumowując wydarzenie, dr n. med. Beata Jagielska, Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej, podkreśliła: „Medycyna personalizowana, ukierunkowana na optymalizację skuteczności terapii, sprzyja realizacji coraz powszechniejszej idei Value Based Healthcare, czyli koncepcji efektywnej opieki – zarówno na poziomie skuteczności klinicznej, jak i efektywności kosztowej, przy zapewnieniu wysokiej jakości świadczeń. Cieszę się, że dzięki III. Międzynarodowemu Forum Medycyny Personalizowanej ważne kwestie medycyny personalizowanej, o ogromnym znaczeniu dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce, znalazły swoje miejsce w debacie publicznej, a Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej pozostaje ważną platformą porozumienia różnych środowisk, nakierowanych na wspólny cel wzmocnienia roli i poprawy dostępności do rozwiązań medycyny personalizowanej w systemie ochrony zdrowia.
Polecamy nasze rankingi produktów:
Najlepsze tabletki na odchudzanie
Najlepsze tabletki na cellulit
Najlepsze tabletki na porost włosów
Najlepsze tabletki na powiększenie biustu
Sprawdź recenzję suplementów i preparatów:
Program
OTWARCIE FORUM
10.00-10.05
dr n. med. Beata Jagielska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej – Stowarzyszenie oraz prof. dr hab. n. o zdrowiu Adam Fronczak, Przewodniczący Naukowej Rady ProgramowejSESJA I.WYSTĄPIENIA INAUGURACYJNE
10.05-10.15
Keynote:Medycyna personalizowana a priorytety naukowe. Wprowadzenie do diagnostyki genetycznej populacyjnej – wyzwanie na przyszłość.
Ivo Gut, PhD, Centro Nacional de Análisis Genómico de Barcelona Biomedical Genomics
10.15-10.25
Keynote: Potencjał i bariery we wdrażaniu medycyny personalizowanej. Czy jest możliwa współpraca wielodyscyplinarna: lekarz – diagnostyk – genetyk?
Denis Horgan, PhD, BCL, LLM, MSC, European Alliance for Personalised Medicine
10.25-10.35
Keynote: Jak innowacyjne technologie mogą wspierać medycynę personalizowaną?
Henk Siebren de Jong, Executive Vice President, Chief of International Markets Philips RoyalSESJA II.JAK MIERZYĆ WARTOŚĆ W OCHRONIE ZDROWIA?
Moderator
prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych, Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
10.35-10.55
Wprowadzenie.Efekt domina w praktyce klinicznej na przykładzie leczenia i diagnostyki raka płuc.
prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych, Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
10.55-11.10
Idea mierników jakości. Standaryzacja mierników w ochronie zdrowia – doświadczenia ICHOM.
dr Zofia Das-Gupta, Manager, International Consortium for Health Outcomes Measurement
11.10-11.20
Wartość spersonalizowanego leczenia chorób rzadkich na przykładzie mukowiscydozy.
lek. Wojciech Skorupa, Poradnia Mukowiscydozy, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
11.20-12.05
Panel dyskusyjny: Jakie są wyzwania dla pomiaru wartości w ochronie zdrowia
- dr Zofia Das-Gupta, Manager, International Consortium for Health Outcomes Measurement
- prof. dr hab. n. med. Rafał Niżankowski, Przewodniczący Rady Akredytacyjnej Ministra Zdrowia
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek, Prezes Polskiego Towarzystwa Patologów, Konsultant Krajowy w dziedzinie patomorfologii
- prof. dr hab. n. med. Maciej Niewada, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego
- dr n. med. Beata Jagielska, Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej – Stowarzyszenie
PRZERWA
12.05-12.15
SESJA III.MEDYCYNA PERSONALIZOWANA A WZROST NAKŁADÓW NA ZDROWIE- sesja pod patronatem inicjatywy „Wspólnie dla Zdrowia” – cyklu narodowych debat o zdrowiu
Moderator
dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Członek Rady Programowej ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”
12.15-12.20
Wprowadzenie.
dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Członek Rady Programowej ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”
12.20-12.25
Wartość zdrowia w polityce.
prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia
12.25-12.30
Uroczyste przekazanie Ministrowi Zdrowia rekomendacji eksperckich.
12.30-13.35
- dr hab. n. med. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia
- dr hab. n. prawn. Marcin Zieleniecki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, (TBC)
- dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego
- dr hab. n. społ. Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- dr n. med. Roman Topór-Mądry, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
- dr n. med. Iga Lipska, Pełnomocnik Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Szpitalnej Oceny Innowacyjnych Technologii
- dr hab. n. med. Andrzej Kawecki, Zastępca Dyrektora ds. Klinicznych, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
- dr hab. n. o zdrowiu Adam Fronczak, Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego WUM
PRZERWA
13.35-13.45
SESJA IV.MEDYCYNA PRZYSZŁOŚCI
Moderator
prof. dr hab. n. med. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki, Kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Medycyny, Regeneracyjnej i Immunoregulacji, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
13.45-13.55
Sztuczna inteligencja lekarzem przyszłości?
prof. dr hab. n. med. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki, Kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Medycyny, Regeneracyjnej i Immunoregulacji, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
13.55-14.05
Keynote: Medycyna przyszłości – główne czynniki zmian. Przedstawienie zastosowania nowoczesnych technik molekularnych w diagnostyce klinicznej.
prof. George Eric Blair, Director of Student Education School of Molecular and Cellular Biology Faculty of Biological Sciences, University of Leeds
14.05-14.15
Keynote: Diagnostyka uzupełniająca i towarzysząca w postępowaniu medycznym. Implementacja nowych technologii terapeutycznych do praktyki klinicznej ze wskazaniem mierników monitorujących efektywność zdrowotną.
Anne Sophie Gobereau, Sleep Product & Marketing Manager, Philips
14.15-14.25
Keynote: Rola biopsji płynnej w praktyce klinicznej. Nowoczesne techniki diagnostyczne na przykładzie biopsji płynnej – możliwości i ograniczenia.
dr Abel Jacobus Bronkhorst, Institute of Laboratory Medicine, German Heart Centre Munich
14.25-14.35
Czy potrzebujemy profilowania genomowego i Big Data?Omówienie możliwości diagnostyki genetycznej z wykorzystaniem Big Data w praktyce klinicznej.
dr n. biol. Aleksander Sowa, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Portfolio, Roche Polska
14.35-14.45
„Spersonalizowana profilaktyka” oparta na poligenicznych wskaźnikach ryzyka.Wskazanie nowych zasad postępowania opartego o badania genetyczne.
prof. Andres Metspalu, Estonian Genome Center, University of Tartu
14.45-15.30
Panel dyskusyjny: Jak rozwój najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych wpłynie na możliwości ich zastosowania w ochronie zdrowia?
- Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
- mec. Marta Gadomska-Gołąb, radca prawny, Partner w kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland
- dr Christian Jonasson, Senior Researcher, HUNT Research Center and the K. G. Jebsen Center for Genetic Epidemiology, Dept of Public Health, Faculty of Medicine, Norwegian University of Science and Technology (NTNU)
- dr n. med. Łukasz Kozera, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wiodącego w Zakresie Biobankowania
- Andres Metspalu, Estonian Genome Center, University of Tartu
- Aleksandra Rudnicka, Rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych
- Radosław Sierpiński
PODSUMOWANIE I REKOMENDACJE
15.30-15.50
Podsumowanie i rekomendacje oraz wręczenie nagród dla wyróżnionych prac naukowych z dziedziny medycyny lub biologii medycznej opublikowanych w roku 2018 w czasopiśmie indeksowanym w JCR (Journal Citation Report)