Olejek rycynowy to produkt, który od wielu lat stosowany jest w medycynie naturalnej jako środek wspomagający oczyszczanie naszego układu pokarmowego ze zbędnych produktów przemiany materii, jednak z uwagi na swoje właściwości znalazł on również zastosowanie w kosmetyce, stając się tym samym remedium na długie i piękne rzęsy.
Jego stosowanie polecane jest w szczególności paniom mającym dosyć słabe i cienkie rzęsy, gdyż w widoczny sposób pomaga poprawić ich wygląd. Regularne stosowanie wspomnianego olejku zapewnia mocne rzęsy, które pod wpływem działania różnego rodzaju czynników zewnętrznych przestają wypadać. Co jednak warto wiedzieć o tym produkcie, w jaki sposób należy go stosować, jakich efektów można się spodziewać i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania?
Olejek rycynowy na rzęsy: czym tak naprawdę jest?
Wydawać by się mogło, iż olejek rycynowy z uwagi na swoją nazwę zawiera w swoim składzie rycynę, jednak nic bardziej mylnego. Rycyna to silnie trujące białko, które pozyskuje się z rośliny wyglądającej jak mlecz, natomiast olej rycynowy tak naprawdę tłoczony jest z rącznika pospolitego, dlatego też nie należy obawiać się zawartości w nim rycyny.
Rącznik pospolity, z którego produkuje się olej rycynowy to dosyć ciekawa roślina o nieco egzotycznym wyglądzie, którą latem można znaleźć w wielu polskich ogrodach, jednak uprawia się ją również na terenach Indii oraz Afryki. Jeśli chodzi natomiast o tłoczony z rącznika pospolitego olejek, to bez obaw można po niego sięgać nie tylko do pielęgnacji swojej skóry, ale przede wszystkim rzęs, gdyż jest to całkowicie bezpieczny i naturalny produkt pochodzenia roślinnego.
Wielu osobom wydaje się, iż z uwagi na dosyć niską cenę nie warto go stosować, gdyż zazwyczaj to, co tanie okazuje się mało skuteczne, jednak nie w tym przypadku. Niska cena idzie tutaj bowiem w parze z wysoką jakością, a także bardzo dobrymi efektami stosowania, o czym można przekonać się, sięgając po ten właśnie produkt.
Olejek rycynowy i jego skład
Olejek rycynowy to produkt, który z powodzeniem może być stosowany nie tylko wewnętrznie (właściwości przeczyszczające), ale również zewnętrznie a głównym jego zastosowaniem jest pielęgnacja naszych rzęs.
Jeśli chodzi o właściwości tego produktu, to w skuteczny sposób pomaga pielęgnować nasze rzęsy, pogrubiając je, a także zapobiegając ich wypadaniu.
Wspomniany produkt w ok. 83% składa się z kwasu rycynowego, jednak można w nim znaleźć również niezwykle cenne dla naszego wyglądu zewnętrznego nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas stearynowy, kwas linolowy, a także kwas alfa-linolenowy.
To właśnie poprzez połączenie tych wszystkich substancji stosowanie olejku rycynowego na nasze rzęsy przynosi w wielu przypadkach naprawdę spektakularne efekty.
Olejek rycynowy i jego wpływ na wygląd rzęs
Nasz skóra wraz z wiekiem zaczyna niestety zmieniać swój wygląd i podobnie dzieje się z rzęsami, które pod wpływem stosowania nieodpowiedniej diety (brak odpowiednich witamin i minerałów), a także działania wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych zaczynają wypadać.
Kolejnym dosyć istotnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie stanu naszych rzęs są tusze, które stanowią dla nich dosyć duże obciążenie. Kobiety, które regularnie sięgają po tusze znacznie częściej, zmagają się z problemem wypadających rzęs niż panie, które w ogóle nie sięgają po ten kosmetyk. Rzęsy podobnie zresztą, jak i włosy przechodzą nie tylko fazę wzrostu, ale również wypadania, dlatego też niewielki ich ubytek nie powinien nas w ogóle zaskoczyć.
Inaczej jednak przedstawia się sytuacja, gdy niemal każdego dnia zauważamy na naszych policzkach pojedyncze rzęsy, ponieważ jest to sygnał tego, iż coś niedobrego się z nimi dzieje. W takim przypadku należy czym prędzej wziąć sprawy w swoje ręce, sięgając właśnie po olejek rycynowy na rzęsy, który wykazuje zbawienny wpływ zarówno na wygląd, jak i na stan naszych rzęs. Regularne stosowanie wspomnianego produktu pomaga bowiem wydłużyć fazę wzrostu naszych rzęs, dodatkowo je pogrubiając, a także sprawiając, że stają się dłuższe oraz gęstsze.
Olejek rycynowy i jego właściwości
Olejek rycynowy z uwagi na swoje niezwykle właściwości wykazuje zbawienne działanie na nasze rzęsy, ponieważ pomaga je zagęścić, w skuteczny sposób hamuje proces ich kruszenia oraz wypadania, a także umożliwia ich nieznaczne przyciemnienie. Dosyć istotny jest również fakt, iż w przypadku regularnego stosowania tuszu lub henny pomaga zregenerować nasze rzęsy, a także dodaje im blasku.
Efekty stosowania olejku rycynowego
Olejek rycynowy i jego efekty aplikowania na rzęsy można tak naprawdę porównać do działania dosyć drogich odżywek dostępnych bez problemu w każdej drogerii oraz aptece. Jednak zdecydowanie lepiej sięgnąć po odpowiednie odżywki do rzęs.
Mamy dla Was specjalną promocję na jedną z najlepszych odżywek do rzęs Miralash – Z tego linka dostaniecie dodatkowy rabat oraz darmowy zwrot przez 90 dni – sprawdź cenę.
Jeśli chodzi o pierwsze efekty stosowania wspomnianego produktu, to zazwyczaj są one widoczne już po około 7 dniach stosowania, jednak, aby były one jak najlepsze, warto olejek rycynowy aplikować na rzęsy przez ok. 3 miesiące. Następnie należy zrobić sobie krótką przerwę, powracając do stosowania olejku, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba (można raz lub dwa razy w tygodniu nałożyć olejek na rzęsy, aby utrwalić uzyskany efekt).
Olejek rycynowy i jego działanie na rzęsy
Olejek rycynowy najlepiej oddziałuje na dosyć cienkie, niezbyt obfite oraz jasne włoski, ponieważ w widoczny sposób pomaga je przyciemnić, zwiększyć ich objętość, a także je wydłużyć.
Oczywiście nie oznacza to, iż panie, które mają ciemne włoski, nie powinny sięgać po ten produkt, gdyż nie zauważą żadnych efektów jego stosowania, jednak powinny wówczas mieć świadomość tego, iż nie będą one tak spektakularne, jak w przypadku pozostałych kobiet.
W jaki sposób należy stosować olejek rycynowy na rzęsy?
Pierwsze efekty stosowania olejku rycynowego widoczne są stosunkowo szybko, jednak dzieje się tak jedynie w sytuacji, gdy produkt aplikowany jest na rzęsy regularnie oraz w odpowiedniej ilości. W jaki zatem sposób należy go stosować?
Olejek rycynowy na rzęsy można aplikować na rzęsy zarówno rano, jak i wieczorem, pamiętając jednak o dwóch bardzo ważnych rzeczach. Jeśli produkt nakładany jest na rzęsy wieczorem, to niezwykle ważne jest to, aby uprzednio bardzo dokładnie je oczyścić z tuszu oraz różnego rodzaju zabrudzeń gromadzących się na włoskach w ciągu dnia. W sytuacji, gdy olejek aplikowany jest z kolei o poranku, to należy pamiętać o tym, aby po zastosowaniu nie nakładać na rzęsy tuszu, gdyż może to niestety zniweczyć efekty kuracji.
Aplikacja olejku rycynowego najlepiej, aby odbywała się przy pomocy szczoteczki po zużytym tuszu (przed zamoczeniem jej w olejku należy ją uprzednio bardzo dokładnie wyczyścić oraz odtłuścić), jednak jeśli nie ma się go akurat pod ręką, to można bez problemu sięgnąć po wacik kosmetyczny. Druga metoda wymaga jednak nieco więcej wprawy, gdyż przesadzając z ilością olejku na waciku, można w prosty sposób doprowadzić do podrażnienia oka (produkt może dostać się do oka).
Olejek rycynowy należy nakładać na rzęsy dosyć powoli i starannie a w sytuacji, gdy jest on zbyt gęsty, to można go nieco rozrzedzić, fundując mu krótką kąpiel w ciepłej wodzie.
Skutki uboczne stosowania olejku rycynowego
Olejek rycynowy z uwagi na swój skład i właściwości to całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia produkt, jednak jego stosowanie na rzęsy może wiązać się z wystąpieniem określonych skutków ubocznych.
Najczęściej pojawiają się one u kobiet, które mają wrażliwą skórę, a także zmagają się z uczuleniem na ten produkt lub któryś ze składników wchodzących w jego skład. Wśród skutków ubocznych, o których mowa można wymienić przede wszystkim podrażnienie spojówek, łzawienie oczu, a także opuchnięcie, które może pojawić się w okolicy oka.
Olejek rycynowy: cena i zakup
Olejek rycynowy można bez problemu zakupić w każdej aptece, a także w sklepach zajmujących się sprzedażą naturalnych kosmetyków a jego cena kształtuje się na poziomie ok. kilku złotych w zależności od pojemności produktu.
Sprawdź opinie:
Źródła:
„Final report on the safety assessment of Ricinus Communis (Castor) Seed Oil.” Int J Toxicol, 2007.
„In silico prediction of prostaglandin D2 synthase inhibitors from herbal constituents for the treatment of hair loss.” J Ethnopharmacol, 2015 Dec.
Bibliografia
J. Kula i T. B. Quang. Olej rycynowy – chemia i zastosowanie. Przemysł chemiczny; 1998:11:77:403 – 406.
R. Reszke i A. Reich. Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne;
w kosmetykach dostępnych w Polsce. Forum Dermatologicum 2016; 2:2:51–59;
L. Chrząstek, B. Dondela i M. Deska. Bezpieczne składniki kosmetyków – lipidy i ich;
pochodzenie. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 2015; III:9–27;
Food and Drug Administration. „Ingredient List A-C”;
Drugs and Supplements: Castrol Oil. Mayo Clinic.