Pielęgnacja twarzy – jak o nią dbać?

pielęgnacja twarzy

Skóra twarzy przypomina nieco otwartą księgę. Można z niej wyczytać m.in. pierwsze objawy nadmiernego stresu, przemęczenia oraz starzenia. Wielki wpływ na to, jak wygląda skóra ma jej właściciel.

Odpowiednio dobrane czynności pielęgnacyjne sprawią, że na skórze twarzy nie będą pojawiać się żadne niedoskonałości, czerwone plamy oraz niepokojące zmiany.

Jeśli dana osoba nie jest w stanie zająć się tym samodzielnie zawsze może poprosić o wsparcie kosmetologa lub dermatologa.

Pielęgnacja twarzy – zgodnie z typem cery

Kluczową kwestią dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, aby pielęgnacja twarzy była realizowana zgodnie z typem cery. Określenie typu cery dla zwykłych domowników może okazać się dość skomplikowane.

Lepiej, gdy zajmie się tym wykwalifikowany specjalista. Obecnie można wyróżnić trzy podstawowe typy cery:

  • suchą – w tym przypadku należy zadbać o to, aby skóra była właściwie nawilżona,
  • tłustą – trzeba ją bardzo dokładnie oczyszczać i usuwać z niej martwy naskórek oraz nadmiar warstwy sebum,
  • mieszaną – powinna być nie tylko dokładnie oczyszczona, ale też nawilżona.

Istotne jest to, aby do posiadanego typu cery dobierać wysokiej klasy preparaty i środki. Można to robić w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Oprócz powyższego podziału występują również poboczne typy cery, takie jak: łojotokowa (słabo ukrwiona, odwodniona (mała ilość wody i składników odżywczych) oraz wrażliwa (na której często pojawiają się niedoskonałości, czerwone plamy i wypryski).

Pielęgnacja twarzy poprzez dokładne oczyszczanie

Dokładne oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu kondycja skóry może zostać natychmiastowo poprawiona.

Należy to robić z maksymalnym zaangażowaniem oraz dużą cierpliwością. Co najważniejsze skórę twarzy można obecnie oczyszczać na sucho oraz na mokro. Ważne jest to, aby realizować taką czynność regularnie i nie podrażniać przy tym skóry.

Pierwszym krokiem, na który warto się zdecydować jest usunięcie makijażu. Używa się do tego specjalnych kosmetyków do demakijażu. Równie istotne jest nałożenie toniku.

Skórę należy oczyszczać nie tylko wieczorem, ale też wczesnym rankiem, np. przed wyjściem do pracy. Wystarczy pamiętać o tym, że skóra nocą może się nadmiernie pocić i osadzają się na niej rozmaite zanieczyszczenia.

Decydując się na oczyszczanie skóry bez wody wystarczy przygotować wacik z płynem micelarnym, następnie przemyć nim twarz (wymieniając wacik) i nałożyć tonik, który przywróci naturalne pH.

W przypadku korzystania z wody skórę należy przemyć kremem lub żelem, a następnie całość dokładnie się zmywa i osusza twarz czystym ręcznikiem. Później nie pozostaje nic innego, jak nałożenie toniku przy pomocy wacika. 

Pielęgnacja twarzy poprzez tonizowanie

Wiele pań przykłada dużą wagę do skutecznego przeprowadzenia procesu tonizowania. W ten sposób skóra jest nie tylko odświeżona, ale też ukojona. Przywraca się jej naturalne pH.

Wykorzystanie toniku sprawia, że skóra zostaje optymalnie nawilżona i nie pojawiają się na niej żadne niepokojące zmiany.

Po tonik warto sięgać głównie wieczorem, kiedy skóra jest już dokładnie oczyszczona. Oczywiście można robić to również rano, ale tylko w momencie, w którym na skórze nie pojawi się jeszcze krem nawilżający. Kobiety zdecydowane na taki krok powinny pamiętać o tym, że tonizowanie nie zastępuje oczyszczania skóry, a jedynie uzupełnia ten proces.

Zaleca się sięgać po toniki bez dodatku alkoholu, które nie będą w stanie podrażnić ludzkiej skóry (zwłaszcza tej delikatnej i wrażliwej). Alternatywą jest hydrolat roślinny. Tonik nakłada się przy pomocy wacika lub płatka kosmetycznego.

Pielęgnacja twarzy kremem

Pielęgnować twarz można z pomocą wysokiej jakości kremu. Większość pań nie jest w stanie dobrać tego kosmetyku do własnych potrzeb. Z racji tego należy sugerować się opiniami specjalistów.

Udanym krokiem jest sięgnięcie po kremy dopasowane do wieku użytkowniczek (np. 20+, 50+, itd.). 

Kremy można podzielić również na:

  • wersję „na dzień” – zawiera w sobie przeważnie mniej niż 20 procent tłuszczu i charakteryzuje się bardzo lekką konsystencją. Można go stosować bezpośrednio pod makijaż,
  • wersję „na noc” – dość ciężki i mocno natłuszczający, który zapobiega „uciekaniu” nadmiaru wody. W ten sposób skóra nie jest odwodniona, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Nie warto zapominać m.in. o kremach przeznaczonych na porę letnią. W takiej sytuacji wybiera się kremy z filtrem, które chronią skórę twarzy przed nadmiarem promieniowania słonecznego.

Panie powinny skupić się na dopasowaniu kremu do typu własnej cery. Przyda się w tym zakresie konsultacja dermatologiczna lub kosmetologiczna. Do suchej cery polecany jest krem nawilżający, do mieszanej o bardzo bogatej konsystencji, a do tłustej kupuje się bardzo lekkie kremy, które szybko się wchłaniają.

Istnieją oczywiście uniwersalne kremy, w których można dostrzec m.in. kwas hialuronowy. 

Złuszczanie naskórka

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy nie może się obejść bez złuszczania naskórka. Warto dążyć do tego, aby ze skóry usuwać martwy naskórek i wszelkie zanieczyszczenia.

Komórki pełnią funkcję ochronną i jeżeli ten proces zostanie zaniedbany skóra będzie podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych.

Złuszczanie naskórka ma doprowadzić do tego, że skóra stanie się odświeżona, oczyszczona i skutecznie odmłodzona. Można do tego wykorzystać m.in. profesjonalny peeling (nawet ten stworzony w domowych warunkach) oraz niezbyt agresywne kosmetyki (najlepiej naturalne i ekologiczne).

Jeśli domowe metody okażą się niewystarczające nie pozostaje nic innego, jak udać się do nowoczesnego salonu kosmetycznego lub gabinetu medycyny estetycznej.

W takich miejscach można sobie pozwolić na profesjonalnie wykonywane zabiegi złuszczające. Wśród nich są m.in.: mikrodermabrazja (laserowa, diamentowa, wodorowa, tlenowa lub korundowa) oraz peelingi ziołowe, kawitacyjne i chemiczne. Alternatywą jest mezoterapia mikroigłowa. 

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

O skórę twarzy należy dbać praktycznie każdego dnia, dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja. Warto dowiedzieć się, jak powinna ona przebiegać krok po kroku:

  • pielęgnacja twarzy rano – tuż po przebudzeniu skóra powinna być bezwzględnie oczyszczona (można do tego użyć pianki lub żelu do mycia twarzy). Następnie nakłada się na nią tonik i warstwę nawilżającą (krem lub serum) oraz filtr SPF. W przypadku skóry suchej można pomyśleć o zastosowaniu wysokiej klasy mgiełki,
  • pielęgnacja twarzy wieczorem – podobnie, jak rano skóra musi być najpierw bardzo dokładnie oczyszczona, a później przechodzi się do procesu tonizowania. Następnym krokiem jest jej prawidłowe odżywianie (serum bogate w kwas hialuronowy) i nawilżanie (skoncentrowany krem nawilżający). Ostatnim krokiem może być zastosowanie masek odżywczych, eliksirów pod oczy i masek oczyszczających.

Jak widać wiele zależy od indywidualnych preferencji kobiet. Oczywiście o własną skórę twarzy powinni dbać również panowie, dlatego nigdy nie należy tego lekceważyć.

Pielęgnacja twarzy – dobre nawyki

Przy systematycznej pielęgnacji twarzy bardzo istotną rolę odgrywają również dobre nawyki, które mogą być stosowane w codziennym życiu. Przede wszystkim mowa tutaj o:

  • zdrowej diecie – bogata w warzywa, owoce i białko zwierzęce. Musi być bardzo lekka i najlepiej jeśli przygotuje ją dietetyk,
  • rzuceniu palenia – papierosy osłabiają mikrokrążenie skóry,
  • aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – skóra jest dotleniona i pełna blasku,
  • piciu wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie, tak aby skóra była właściwie nawilżona,
  • regularnym śnie – w nocy komórki skutecznie się regenerują i skóra jest wypoczęta,
  • zrezygnowaniu z szarego mydła – warto wybierać płyny o kwaśnym odczynie.

Dobre nawyki można wyrobić z dnia na dzień, chociaż trzeba się w to odrobinę zaangażować. Dodatkowo skóry twarzy nie powinno się wycierać nieświeżym ręcznikiem (należy przy tym zrezygnować z energicznych ruchów). Jak widać istnieją pewne zasady, do których po prostu trzeba się dostosować, aby pielęgnacja twarzy przebiegła pomyślnie.

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.