Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć ?

pryszcze na plecach

Pryszcze są problemem skórnym, z którym zmagają się nie tylko nastolatkowie w okresie dojrzewania. Możemy mieć z nimi do czynienia w każdym wieku, a fakt, że nasze młodzieńcze lata dobiegają końca wcale nie oznacza, że pryszcze nagle znikną.

Chociaż ich nie widać, dużym problemem dla wielu ludzi mogą okazać się pryszcze pojawiające się na plecach. Dlaczego powstają?

Powodów może być wiele, ale często mają dużo wspólnego z tymi występującymi na twarzy. Niestety, dużo ciężej się ich pozbyć.

Przyczyny występowania pryszczy na plecach

Pryszcze na plecach są bardzo uciążliwe dla osoby, która musi się z nimi zmagać. Niekoniecznie ze względów wizualnych i estetycznych – chociaż te na pewno też mają tu dużą rolę.

Pryszcze na plecach niestety często bardzo objawiają się bólem, a ropiejących zmian może zrobić się bardzo dużo. Pojawiają się przeważnie z tych samych powodów co na dowolnej innej części ciała. Pryszcz powstaje w momencie, kiedy duże ilości sebum zatykają gruczoły łojowe, w których następnie zaczynają namnażać się bakterie.

Często będzie je miała osoba, która zmaga się z trądzikiem pospolitym.

Trądzik pospolity pojawia się przez zaburzenia hormonalne i zbyt dużą aktywność gruczołów łojowych. Stąd też często występuje u osób dojrzewających, u których gospodarka hormonalna jest rozchwiana i niestabilna.

Jednak nie dotyczy to wyłącznie młodzieży. U mężczyzn pryszcze na plecach mogą pojawiać się przez nadmiar androgenów, czyli hormonów które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych. Jednak zdecydowanie częściej problem z trądzikiem na plecach dotyka kobiet, a jest to ściśle związane z cyklem menstruacyjnym.

W drugiej części cyklu miesiączkowego poziom estrogenu w organizmie kobiety jest bardzo niski, a około 23/24 dnia gwałtownie się podnosi. Następstwem tego jest zwiększona produkcja łoju, który powoduje powstawanie pryszczy i stanów zapalnych. U kobiet często pryszcze na plecach są spowodowane źle dobranymi tabletkami antykoncepcyjnymi.

Wiele lekarstw i tabletek powoduje powstawanie pryszczy na plecach, a są to między innymi leki przeciwzapalne, substancje o działaniu antydepresyjnym i preparaty na alergie.

Kolejnym powodem, który większości z nas nie wpadłby do głowy jest stres, na jaki narażamy nasz organizm. Może on powodować zwiększenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, w następstwie czego powstaną pryszcze na plecach.

Jednym z istotnych i częstych powodów występowania pryszczy na plecach jest niewystarczająca higiena lub całkowity jej brak. W takim przypadku bakterie mają na skórze Idealne warunki do bytowania i rozmnażania. Gromadzą się na niej i wraz z sebum zatykają gruczoły.

Często w takich przypadkach dochodzi do stanów zapalnych skóry, a pryszcze na plecach zaczynają sprawiać duży dyskomfort i ból. W takim wypadku niekiedy nie wystarczy się już jedynie dobrze umyć.

Jednak nie tylko niewystarczająca higiena jest problemem, powodującym powstawanie pryszczy na plecach. Jeśli do ciała używamy niewłaściwych kosmetyków problem może być równie poważny.

Niewłaściwe środki do higieny to zarówno te ze złym składem, jak i po prostu źle dobrane do naszej skóry. Nasze ciało może być w mniejszym lub większym stopniu wrażliwe na substancje zawarte w płynach czy mydłach których używamy. Zdąża się, że źle dobierzemy szampon czy odżywkę do włosów, a w takim przypadku to właśnie nasze plecy narażone są w dużym stopniu na kontakt z nieodpowiednią substancją po której mogą pojawić się pryszcze na plecach.

Często powodem występowania trądzika może być złe odżywianie. Niewłaściwa dieta bogata w dużą ilość złych tłuszczów oraz cukrów prostych powoduje, że pryszczy może pojawić się bardzo dużo.

Pryszcze na plecach – objawy

Jeśli mamy do czynienia z pryszczami na plecach zazwyczaj największą ich ilość możemy zlokalizować w górnej partii pleców, na ramionach i w okolicach karku.

Pryszcze to nic innego jak zatkane gruczoły łojowe, które niestety nie wyglądają zbyt estetycznie. Skóra wokół nich staje się zaczerwieniona i bolesna, niekiedy mogą powstać zgrubiałe zrogowacenia naskórka, który się bardzo nieestetycznie łuszczy.

Sam pryszcz to często ropiejąca zmiana skórna powodująca silny ból. Przy poważniejszych zmianach dochodzi do stanu zapalnego, a rany mogą wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak leczyć pryszcze na plecach ?

Jeśli mamy problem skórny, nigdy nie powinniśmy sobie sami stawiać diagnozy. Podobnie jest z pryszczami na plecach. Zdecydowanie lepiej jest iść do dobrego lekarza dermatologa, który zbada nas i przepisze odpowiednie leki. Jaką formę leczenia może zaproponować lekarz?

Sprawdź najlepsze tabletki na trądzik

  • antybiotyk do stosowania miejscowego, który w przypadku pryszczy na plecach powinniśmy nanieść bezpośrednio na miejsce zmiany skórnej
  • antybiotyk doustny powinniśmy zażywać kiedy pryszcze na plecach są bardzo rozległe, a żadne inne leczenie nie przynosi poprawy
  • Środki antykoncepcyjne często są zalecane stosowane u dorosłych kobiet, aby uregulować hormony. Zmniejszają wydzielanie się sebum, dzięki czemu nie powstają pryszcze.
  • Retinoidy (pochodne witaminy A) do stosowania doustnego lub na skórę. Są często wykorzystywane przy leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń skórnych, w tym pryszczy na plecach.

Po ocenie naszych zmian na skórze, odpowiedni sposób leczenia wybierze lekarz dermatolog. Jednak my sami również możemy zrobić dużo, a mianowicie zapobiegać powstawaniu pryszczy.

Przede wszystkim ważna będzie dobrze zbilansowana dieta. Powinniśmy wyeliminować z niej niezdrowe słodycze oraz szkodliwe tłuszcze. Nasze samopoczucie z pewnością się polepszy, a będzie to sprzyjać zdrowej skórze pleców. Dobrze też jest przed zażyciem jakichkolwiek lekarstw poradzić się lekarza i zapytać czy nie będą miały złego wpływu na naszą skórę.

Być może lekarz znajdzie zamiennik dla danej substancji dzięki czemu nasza skóra pozostanie zdrowa. Jeśli zaobserwujemy pojawienie się pryszczy na plecach powinniśmy szczególnie zadbać o nasza higienę. Należy wtedy częściej i dokładniej się myć, aby oczyścić skórę z bakterii i potu. Dzięki temu pozwolimy jej oddychać.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich dla naszej skóry kosmetyków. Jeśli mowa o szamponie, albo odżywce do włosów, podrażniających skórę na plecach, powinniśmy je wymienić.

Najlepszym wyborem będą naturalne kosmetyki z dobrym składem – przede wszystkim bez zbędnych dodatków. Teraz takie kosmetyki stały się dość popularne i możemy bardzo dużo ich znaleźć na rynku. Być może to kosmetyki do mycia powodują powstawanie pryszczy na plecach, w takim wypadku również należy przemyśleć ich zmianę na takie z naturalnych składników.

Polecamy również Royal Skin 500 oraz Derminax

Domowe sposoby na leczenie pryszczy na plecach

Skóra pleców pokryta trądzikiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dobra więc będzie odpowiednia codzienna higiena. Powinniśmy myć się rano i wieczorem, używając do tego specjalnej szczotki. Dzięki temu plecy będą dokładnie umyte.

Na rynku istnieją preparaty do skóry z trądzikiem. Są to specjalistyczne żele przeciwtrądzikowe, które delikatnie złuszczą skórę naszych pleców. Dzięki temu oczyszczą się gruczoły łojowe na ciele, a skóra zacznie lepiej oddychać. Żele przeciwtrądzikowe mają zazwyczaj również działanie antybakteryjne, dzięki temu również zmniejszą występowanie pryszczy na plecach.

Ważnym elementem profilaktyki w przypadku pryszczy na plecach jest unikanie noszenia zbyt obcisłych ciuchów. Sprawiają one, że skóra nie może oddychać, co zdecydowanie sprzyja pojawianiu się zmian skórnych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubrań z materiałów nieprzepuszczających tlenu. 

Niezależnie od tego dlaczego pryszcze na plecach są dla nas problemem i dlaczego się pojawiają, powinniśmy je leczyć. Bolesne i nieestetyczne zmiany skórne nie są do niczego potrzebne, a mogą nam w znacznym stopniu utrudniać życie.

Na początku warto byłoby wypróbować opisane wcześniej domowe metody. Jeśli jednak problem okaże się naprawdę poważny najprawdopodobniej nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa i leczenia farmakologicznego. Należy także pamiętać, że nie tylko terapia jest ważna. Musimy również dbać o to, żeby problem nie powracał. 

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.