Rodzaje trądziku – jak zapobiegać oraz leczyć ?

rodzaje trądziku

Zmiany trądzikowe pojawiają się u wielu osób, często są bardzo lekceważone. Zazwyczaj takie zmiany dosięgają nastolatków, którzy znajdują się w okresie dojrzewania, chociaż trądzik może pojawić się równie dobrze u 30-latka czy też nawet nieco starszej osoby.

Wszystko to jest zależne m.in. od codziennej pielęgnacji swojej skóry i cery, ale też od tego jakie produkty spożywcze dostarcza się do swojego organizmu, z jakich kosmetyków się korzysta oraz czy dana osoba narażona jest na szkodliwe działanie stresu. Najważniejszą kwestią jest jednak to, aby skutecznie odróżnić mało szkodliwe zmiany trądzikowe od poważnych schorzeń skóry.

Jeśli ktoś nie chce popełnić w tym zakresie błędu, powinien udać się do dermatologa. Najczęściej występującą odmianą trądziku jest trądzik pospolity. To przewlekła oraz dość uciążliwa choroba, która odpowiada za oszpecanie twarzy wielu nastolatków. W związku z tym na skórze pojawiają się niedoskonałości, które mogą wprowadzić nastolatków w spore kompleksy.

Sprawdź -> ranking najlepszych tabletek na trądzik

Najpopularniejsze odmiany trądziku

Istnieje kilka najpopularniejszych odmian trądziku, z którymi ludzie mają styczność praktycznie na co dzień. Czasami takie zmiany skórne wywołane są odgórnie, a innym razem ludzie świadomie narażają się na powstanie szpecących pryszczy. Oto kilka znanych rodzajów trądziku:

Trądzik młodzieńczy

Styczność z nim ma się w momencie pokwitania. W młodych organizmach szaleje tzw. burza hormonów, przez co na skórze z czasem mogą pojawić się zmiany trądzikowe. Zazwyczaj jest ich bardzo dużo, lecz występują zarówno u dziewczyn, jak i chłopców. Żadna płeć nie będzie więc poszkodowana. Wykwity na twarzy pojawiają się przez androgeny.

Odpowiadają za zwiększenie ilości gruczołów łojowych. Nadprodukcja łoju nie jest może bardzo szkodliwa, ale może w konsekwencji doprowadzić do powstawania poważnych zmian trądzikowych, które warto jak najszybciej wyleczyć, udając się do doświadczonego dermatologa. Niektórzy uważają, że trądzik młodzieńczy zniknie samoczynnie, nic nie trzeba robić, a wypryski pojawiające się na twarzy można np. zdrapywać. Działając w taki sposób zainteresowani narażają się m.in. na powstawanie blizn. Zaskórniki oraz zmiany krostkowe mogą pojawić się w wielu różnych miejscach, przede wszystkim na twarzy, ale też na klatce piersiowej czy na plecach.

Można je zauważyć przede wszystkim poprzez naciąganie swojej skóry, dlatego warto udać się przed lustro, np. późnym wieczorem i sprawdzić to na własnej skórze. Jeśli będzie ich dużo, warto jak najszybciej zarezerwować sobie wizytę u dermatologa. Grudki, które pojawiają się na skórze są zazwyczaj bardzo twarde, okrągłe oraz uwypuklone. Często we wnętrzu zawierają nieprzyjemnie pachnącą ropę. O skórę trądzikową trzeba odpowiednio dbać, a więc zdecydować się na stosowanie sprawdzonych kosmetyków i preparatów, najlepiej w stu procentach naturalnych. Tym samym nie doprowadzi się do powstania szpecących blizn. Więcej o tym rodzaju trądziku przeczytasz tutaj.

Trądzik ropowiczy

Na twarzy pojawiają się w tym przypadku typowe krosty, grudki oraz wykwity. Są tam jednak również torbiele ropne. Jeśli dana osoba będzie miała z nimi styczność, musi wiedzieć, że nie są to przelewki i wizyta u dermatologa jest jak najbardziej wskazana. Trudno przecież wyeliminować w pojedynkę poważne schorzenie, o którym nie ma się zielonego pojęcia. Torbiele ropne pojawiają się na skórze przez częste uciskanie miejsc, w których znalazły się wykwity. Jeśli ktoś nie może się temu oprzeć, może mieć pewność, że prędzej czy później będzie miał styczność z takimi torbielami. Przeczytaj również na temat trądziku torbielowatego.

jaki to trądzik

Trądzik skupiony

Występuje przede wszystkim u mężczyzn, znacznie rzadziej u kobiet. Na skórze pojawiają się oczywiście niepokojące wykwity oraz zmiany ropne, ale też bardzo głębokie nacieki, które z czasem mogą się ze sobą zlewać. Zaskórników jest bardzo dużo, co oznacza, że dana osoba ma styczność z chorobą przewlekłą. Nieodpowiednie działania mogą doprowadzić do tego, że blizny zostaną na skórze na całe życie. Zmiany skórne mogą występować nie tylko na twarzy, ale też w dość nietypowych miejscach, a konkretniej pod pachami, w okolicy pachwin czy też pośladków. W tym rodzaju trądziku często występują stany zapalne.

Trądzik bliznowaty

Nazwa mówi sama za siebie, w tym przypadku osoby chore mają styczność z dość sporymi bliznami, które są zauważalne „gołym okiem”. Przebieg tej choroby jest naprawdę ciężki. Skóra, która zostanie dotknięta takimi zmianami praktycznie nie ma szans, aby wygoić się w stu procentach. Zainteresowani będą musieli pogodzić się z tym, że w niektórych miejscach na ich skórze pojawią się blizny. Często zdarza się tak, że ta odmiana trądziku pojawia się wyłącznie na karku.

Trądzik piorunujący

Co najważniejsze ten typ trądziku nie obejmuje wyłącznie skóry. Zmiany są podobne do tych, które można zauważyć w trądziku ropowiczym lub też skupionym. U mężczyzn, którzy zmagają się z tą chorobą często występują bardzo wysokie gorączki lub też stany zapalne i bóle stawów. Na skórze pojawiają się także niepokojące podbiegnięcia krwawe. Dochodzi do licznych zmian w stawach oraz w mostku. Wygojenie się wykwitów jest tylko kwestią względną, ponieważ po zakończeniu kuracji na skórze z całą pewnością pozostaną jakieś blizny, mniejsze lub większe.

Trądzik wywołany

Jak wskazuje nazwa jest wywołany jakąś konkretną substancją lub też czynnikiem, a więc do takiej przypadłości nie dochodzi samoczynnie. Może to być np. niewłaściwe stosowanie jakiegoś leku lub też substancji, na którą dana osoba jest uczulona. Ma to także styczność z niewłaściwą dietą, dlatego w każdym przypadku warto skonsultować się nie tylko z doświadczonym dermatologiem, ale też z fachowym dietetykiem, aby zmienić jak najszybciej swoje nawyki żywieniowe.

Trądzik polekowy

Trądzik może występować na skórze np. po zjedzeniu owoców morza lub też ukąszeniu przez osę. Nie jest to nic dziwnego, jednak warto mieć na uwadze to, że nieprawidłowe stosowanie leków z pewnością doprowadzi do jakichś zmian skórnych, które będą później trudne do wyeliminowania. Warto więc podpytać specjalistów czy, aby na pewno dany lek jest w stu procentach bezpieczny, a przed jego zastosowaniem trzeba zbadać jego skład. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się leki przeciwtarczycowe, przeciwpadaczkowe czy też środki, w których zawarto disulfiram. Warto zwracać uwagę również na leki przeciwgruźlicze i kortykosteroidy.

Trądzik steroidowy

Wywołany stosowaniem nadmiernej ilości sterydów. Szczególnie groźne może być nadużywanie testosteronu, na co decydują się zazwyczaj sportowcy, uprawiający na co dzień sporty siłowe lub też zajmujący się kulturystyką. Każdy powinien mieć jednak świadomość tego, że nawet niewielka ilość sterydów może być groźna dla ludzkiego organizmu.

Trądzik zawodowy

Tyczy się to kilku grup zawodowych, a mianowicie stolarzy, mechaników samochodowych, ale też osób, które pracują przy produkcji kosmetyków przy lakiernictwie samochodowym i w przemyśle petrochemicznym. W takich przypadkach skóra narażona jest na szkodliwe działanie niektórych związków, przez co mogą się na niej pojawić wypryski.

Jak widać odmian trądziku jest bardzo dużo. Nie każdy rodzaj jest poważną dolegliwością. Najczęściej występującą odmianą jest trądzik młodzieńczy, który można stosunkowo łatwo wyleczyć, a po zakończeniu kuracji na skórze nie pozostają żadne zmiany skórne. Najtrudniej będzie sobie poradzić z trądzikiem bliznowatym lub też piorunującym. W takim przypadku można mieć pewność, że praktycznie do końca życia będzie trzeba zmagać się z bliznami, które pozostaną na skórze po tej właśnie przypadłości. Szczególną odmianą trądziku jest jeszcze trądzik niemowlęcy, który pojawia się na buźce dziecka tuż po urodzeniu, a może się na niej znajdować np. do okresu trzech tygodni po urodzeniu. Jeśli tak się dzieje, nie jest to nic złego, ale jeśli czas ten ulega wydłużeniu, można zacząć się niepokoić, zwłaszcza w przypadku występowania zmian ropnych.

Trądzik – jak zapobiegać ?

Nie zawsze zapobieganie trądzikowi jest możliwe, ale w niektórych przypadkach można temu dopomóc, więc jeśli zainteresowani mają taką możliwość powinni:

  • unikać nadmiernego światła słonecznego,
  • zachować odpowiednią dietę,
  • wzbraniać się przed otyłością,
  • stosować naturalne kosmetyki do twarzy,
  • stosować różne kosmetyki pielęgnacyjne oraz takie, które pomogą zadbać o codzienną higienę osobistą.

Dostosowanie się do tych wskazówek może sprawić, że ludzie uchronią się przed powstaniem zmian trądzikowych, jednak duży wpływ na to będą miały także te procesy, które będą zachodziły bezpośrednio w ich organizmie. Niekiedy warto udać się więc do dermatologa i dokładnie zbadać sprawę, niż działać w tym zakresie na własną rękę.

Trądzik – jak go wyleczyć ?

Istnieje kilka różnych sposobów i metod, dzięki którym można spróbować wyleczyć zmiany trądzikowe, które zachodzą na ludzkiej skórze. Bardzo popularne jest oczywiście leczenie miejscowe, w którym szczególną rolę odgrywają:

  • retinoidy – substancje czynne, które zawierają w sobie witaminę A. Odpowiadają za spowolnienie wzrostu zaskórników lub za ich całkowite wyeliminowanie,
  • antybiotyki – w tym przypadku trzeba to skonsultować z doświadczonym specjalistą. Powinny być to antybiotyki o nieco słabszym działaniu, np. erytromycyna,
  • kwas azelainowy – wykazuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym,
  • nadtlenek benzolu – substancja, która optymalnie złuszczy ludzką skórę i zapobiegnie wypryskom.
  • suplementy diety – np. Royal Skin 500, Nonacne, Derminax

Jeśli leczenie miejscowe okaże się nieskuteczne, wtedy przechodzi się do leczenia ogólnego, wśród których na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • antybiotyki – w tym przypadku stosuje się antybiotyki o nieco silniejszym działaniu, może to być np. doksycyklina,
  • tabletki antykoncepcyjne – stosuje się je w przypadku nieco poważniejszych zmian trądzikowych. Cechują się działaniem hormonalnym.

Dużą popularnością cieszą się także domowe metody leczenia, na które może się zdecydować praktycznie każda osoba, która zauważy u siebie jakieś zmiany trądzikowe. Te metody to:

  • drożdże,
  • cebula oraz czosnek,
  • aloes,
  • bratek polny.

Zobacz również ten artykuł – Jak pozbyć się trądziku.

Jak widać metod leczniczych jest bardzo dużo, ale ta właściwa powinna być dobrana przez uznanego dermatologa, który pomoże każdej osobie w potrzebie. Tym samym ma się największe szanse na skuteczne wyeliminowanie zmian trądzikowych, bez powstawania jakichkolwiek blizn.

Źródło:

https://www.niams.nih.gov/health-topics/acne
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279211/
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/facing-facts-about-acne
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02698436

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.