Na rynku nie brak jest kosmetyków i różnego typu produktów służących do pielęgnowania włosów. Sporą część spośród nich stworzono celem wzmacniania fryzury, zapobiegania jej przerzedzaniu się, wygładzaniu struktury włosów i nadaniu blasku pojedynczym kosmykom.
W ofercie preparatów i kosmetyków leczniczych znajdują się takie, które odpowiadają za stymulowanie skóry głowy do produkcji zupełnie nowych włosów.
Dzięki pobudzeniu cebulek, mogą naprawiać szkody, które zostały poczynione przez czynniki pochodzące z zewnątrz albo ze środka organizmu.
Nierzadko robią to bardzo skutecznie. Rezultat? To zdrowiej wyglądająca i gęstsza fryzura. Niemniej jednak, jak możemy znaleźć środek, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?
Pośród propozycji aktywnych składników, są przecież gorsze i lepsze opcje. Do tych lepszych na pewno zaliczyć można skrzyp polny – jedną spośród najstarszych, a zarazem najlepiej ocenianych roślin.
Jak on właściwie działa i z jakiego powodu warto go będzie włączyć do codziennego pielęgnowania włosów już od dzisiaj?
Skrzyp polny i jego długa historia
Skrzyp polny (z łac. Equisetum arvense L.), to jedna spośród lepiej poznanych roślin, którą stosuje się w zakresie ziołolecznictwa od wielu już lat. Można ją było napotkać już w paleozoiku.
W czasach prehistorycznych mogła osiągać wysokość nawet do 27 metrów. Wykorzystywali ja mędrcy i uzdrowiciele od wielu wieków. Co bardzo ciekawe, starożytni Rzymianie jedli skrzyp polny w ramach codziennie spożywanych posiłków, obecnie można go znaleźć w menu w japońskiej kuchni.
Skrzyp polny z wyglądu przypomina ogon koński. Dlatego jego nazwa łacińska pochodzi od dwóch słów – equus, oznaczające konia i seta oznaczające włosie. Ma różne odmiany, niemniej jednak wyłącznie jedna spośród nich stosowana jest w produktach, które mają za zadanie poprawiać wygląd.
To właśnie skrzyp polny stosuje się na poprawę urody. Dla wielu osób jest to niezwykła roślina. Niektórzy zaś uważają ją za uporczywy chwast, który rośnie przez wiele lat i nie jest praktycznie możliwy do wytępienia.
Zostawienie chociażby jednej rośliny w glebie sprawi, iż wyrośnie ona na nowo i walka z jej usuwaniem rozpoczyna się od nowa. Jest to z jednej strony wada, z drugiej zaś zaletą, która przekłada się w sposób bezpośredni na łatwość dostępu do bardzo cennych właściwości wymienionej rośliny.
Sporą zaletą skrzypu polnego, jest powszechność jego występowania. Można napotkać go w Afryce, Ameryce Północnej czy też w Europie. Jest to gatunek określany w roli kosmopolitycznego.
Dlatego też zioło skrzypu polnego jest łatwo dostępne, a zatem także i tanie. Z jego zalet skorzystać może praktycznie każda osoba.
Skrzyp polny na poprawę stanu paznokci, skóry i włosów
Ze skrzypem polnym sprawa wygląda tak, iż jest to bardzo uniwersalna roślina. Jej niepozorność jest wyłącznie złudzeniem, gdyż jej wnętrze skrywa bombę witaminową i odżywczą dla naszej urody. Liczne badania pokazały, iż skrzyp jest niezwykłym ziołem, którego zastosowanie może przynosić sporo korzyści dla każdego z nas.
Najważniejszą zaletą jest duża zawartość krzemu (skrzyp stanowi najlepsze źródło wymienionego składnika na całym świecie). Krzemionka odpowiada za wzmocnienie włosów i paznokci. Jej obecność umożliwia produkowanie aminokwasów, które są budulcem każdego kosmyka, ponadto stymuluje wydzielanie kolagenu.
Tak samo istotny rezultat, jaki można uzyskać, to naprawianie struktury włosów na całej ich długości, co stanowi ochronę przed ich wzmożonym wypadaniem. Krzemionka skutecznie ochrania fryzurę przed zanieczyszczeniami i ciepłem.
Naukowcy zauważyli, iż jak żaden inny spośród cennych składników, odpowiada za promowanie biologicznej integralności włosów. Wpływa także korzystnie na ich połysk i strukturę.
Ponadto umożliwia poprawienie kondycji skóry głowy, prowadząc do wyeliminowania wielu kłopotów, które wpływają destrukcyjnie na zewnętrzny wygląd.
Nie bez przyczyny możemy dzisiaj nabyć skrzyp polny w formie tabletek, odżywek, naparów, masek, mgiełek i szamponów. Stosowany nie tylko od środka, ale również zewnętrznie, dzień po dniu poprawia kondycję naszych włosów, paznokci, skóry, jak również innych istotnych narządów i układów wewnętrznych.
Jak dokładnie działa skrzyp polny na nasze włosy?
W tym przypadku, mamy do czynienia z wieloma korzyściami:
- wzmacnianie włosów na całej ich długości, odżywianie i wygładzanie,
- normowanie funkcjonowania skóry głowy, ochrona przed zbyt szybkim procesem przetłuszczania się włosów,
- naturalne zwalczanie łupieżu,
- w wielu przypadkach pomoc przy nadmiernym wypadaniu,
- wspomaga krążenie krwi.
Ponadto, skrzyp polny wpływa w korzystny sposób na naszą skórę. Sprawia, iż staje się ona jędrna, zdrowo błyszcząca, odżywiona i wolniej się starzeje. Może również wspomóc leczenie trądziku i egzemy.
Regularne używanie produktów zawierających skrzyp polny sprawi poza tym, iż paznokcie nie będą się łamać, rozdwajać, będą rosnąć mocne i odporniejsze na wpływy czynników z zewnątrz. Wszystko to dzięki zawartości krzemianów i kwasu krzemowego.
Czy skrzyp polny jest pomocny w przypadku łysienia?
Przyjęło się, iż za normalną utratę uważa się wypadanie ok. 100 włosów na dzień. Specjaliści uściślają jednakże, iż powinno nas zaniepokoić każdorazowe zwiększanie się ilości straconych kosmyków, czyli zupełnie inny wzorzec ich codziennego wypadania.
Czynnikami mającymi na to niewątpliwie wpływ, mogą być: stosowanie nazbyt wielu pielęgnacyjnych specyfików, które wpływają obciążającą na bardzo delikatną strukturę naszych włosów.
Winowajcą jest również przewlekły stres, starzenie się organizmu, zaburzenia o charakterze hormonalnym, jak i niewłaściwe żywieniowe nawyki.
W tym ostatnim przypadku, najbardziej niepokojąca może być stosowanie monotonnej diety, która jest uboga w odżywcze składniki.
Od dawna skrzyp polny, uważa się za wyjątkowo skuteczne rozwiązanie na wypadanie włosów. Niemalże w każdym przypadku, umożliwia bowiem szybsze wzmacnianie włosów, jak i zapobieganie ich nadmiernemu wypadaniu.
Regularnie stosowany w medycynie ludowej, przynosi naprawdę niesamowite rezultaty. Wszystko z uwagi na wyżej wspomniany krzem, ale także selen, który odpowiedzialny jest za wspomaganie przetwarzania jodu, dzięki temu wpływa korzystnie na porost włosów.
Niedobory selenu stanowią bowiem częstą przyczynę łysienia. Wzmacniająco na włosy działają także inne spośród składników skrzypu – saponiny, alkaloidy czy potas.
Poza tym ważna będzie duża zawartość różnych witamin: witaminy B6, B5, B3, B1, C, K, E, kwasu foliowego, wapnia, sodu, potasu, żelaza, magnezu, jodu, chlorofilu, związków fenolowych i miedzi.
Wyciąg ze skrzypu polnego wykorzystuje się na szeroką skalę (tworzy się z niego herbatki, suplementy, tabletki i szampony). Nierzadko skrzyp polny przyjmuje się pod postacią tabletek. Większość spośród producentów stosuje dawkę ok. 300 mg, zalecając ją do przyjmowania trzy razy na dzień.
Wystarczy, iż będziemy regularnie stosować skrzyp polny, żebyśmy mogli skorzystać z jego najlepszych właściwości. Dodatkową korzyścią będzie wzmacnianie organizmu, jak i dostarczanie witamin wpływających korzystnie na każdy spośród stosowanych jadłospisów.