Przez wielu chrapanie jest rozumiane jako dolegliwość mocno niekomfortowa, która przeszkadza innym we śnie. Na chrapanie należy jednak spojrzeć też ze zdrowotnego punktu widzenia. Warto zdawać sobie sprawę, że chrapanie może być również objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który prowadzi do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. Dlatego osoby, które mają taki problem, powinny jak najszybciej wyleczyć tę dolegliwość.
Jakie są przyczyny chrapania ?
W przypadku osób dorosłych główną przyczyną chrapania jest otyłość. Poza tym może to być wynik skrzywienia przegrody nosowej, ale też przerostu nasady języka, przerost migdałków, wiotkiego i wydłużonego podniebienia miękkiego, przerostu i obrzęku małżowin nosowych czy polipów nosa. Nie bez znaczenia jest tutaj również styl życia czy płeć, ponieważ o wiele częściej problem ten dotyczy otyłych mężczyzn. Co gorsza, niektóre osoby cierpiące na tę dolegliwość cierpią na bezdechy, a więc chwilowe przerwy w oddychaniu, których konsekwencją jest przewlekłe niedotlenienie.
Nieco inaczej wygląda to u dzieci, ponieważ w ich przypadku chrapanie najczęściej jest spowodowane przerostem migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała. Wówczas jedyną metodą leczenia jest ich chirurgiczne usunięcie. Inne przyczyny chrapania u dzieci to niedrożność nosa, alergie czy wiotkość krtani.
Jak wykryć chrapanie ?
Wydaje się, że szczególne badania na chrapanie nie są niezbędne, bo objawy te są widoczne same w sobie. Ważne jest natomiast wykonanie badań, których celem jest wykluczenie bezdechu sennego. Najczęściej wykonuje się skrócone badanie poligraficzne snu, choć może to być też trójwymiarowa tomografia dróg oddechowych czy rynomanometria, które pozwalają zlokalizować miejsca zwężenia dróg oddechowych.
Jak wyleczyć chrapanie ?
Jako że chrapanie to problem bardzo popularny, istnieje wiele sposobów na walkę z tą dolegliwością. Przykładem jest zakładany na zęby aparat, który powoduje wysunięcie żuchwy w przód i w dół, dzięki czemu język znajduje się z przodu, co umożliwia odpowiedni wdech powietrza, a także mniejszą wibrację tkanek.
Innym rozwiązaniem są z kolei zakładane na usta i nos maski tlenowe. Takie aparatury są połączone z pompą, która dostarcza powietrze pod ciśnieniem. Rozpiera ono zwężone gardło i nie dopuszcza do bezdechów. Nie wolno zapominać także o mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegach, do których zalicza się:
- septoplastykę (wskazanie: krzywa przegroda nosa)
- snoreplastykę iniekcyjną (nieprawidłowości w obrębie podniebienia)
- termoablację prądami zmiennej częstotliwości radiowej (nieprawidłowości w obrębie nosa, języka, podniebienia lub migdałków)
- laser diodowy kontaktowy (nieprawidłowości w obrębie małżowin nosowych, podniebienia miękkiego, migdałków podniebiennych)
- metodę Shaver PK (nieprawidłowości języka i migdałków podniebiennych)
- zabieg Repose MIK (nieprawidłowości języka)
- technikę pillar (nieprawidłowości podniebienia)
- technikę harmoniczną (nieprawidłowości podniebienia)
- metodę AIRvanc (nieprawidłowości języka)
Co natomiast, jeśli przyczyną chrapania jest nieodpowiedni styl życia? Wówczas należy zwrócić uwagę na infekcje, które być może nie są wyleczone. Jako że chrapanie częściej dotyczy osób z nadwagą, zmienić należy też sposób odżywiania, wdrażając jednocześnie w swój styl życia aktywność fizyczną. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na samopoczucie, ale też poprawi napięcie mięśni, a szczuplejsza szyja nie wywiera takiego nacisku na drogi oddechowe.
Zrezygnować należy również z używek. Nikotyna, która jest zawarta w papierosach, przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki, co utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc. Szkodliwy jest też alkohol, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka.
Preparaty i tabletki ułatwiające oddychanie – SnoreBlock
W końcu postawić można na specjalne preparaty, które ułatwiają oddychanie. Na rynku nie brak leków, które dostępne są bez recepty, a pomagają w redukcji chrapania. Jedne są w formie sprayów, inne z kolei dostępne są jako tabletki czy listki przyklejane na podniebienie. Jednym z preparatów na chrapanie, który cieszy się coraz większym uznaniem, jest SnoreBlock.
Snoreblock to produkt bazujący na mieszance ziół i enzymów. Ich połączenie pozwala na skuteczne hamowanie obecnej w gardle wydzieliny, która często odpowiada za chrapanie. Kiedy wydzielina znika, kończą się też problemy z chrapaniem, a organizm jest lepiej dotleniony.
Na tabletkę preparatu Snoreblock składają się Cayenne fruit, Malpighia glabra, Rose hip, Eucalyptus, Microcrystalline cellulose, Magnesium stearate, Colloidal silica. Jak pokazują badania, a także opinie osób zmagających się z chrapaniem, stosowanie Snoreblock przekłada się na znacznie mniejszą intensywność chrapania lub nawet całkowite wyzbycie się tej dolegliwości.
Ogromną korzyścią jest też ich forma i sposób dawkowania. Dwie tabletki na chrapanie Snoreblock wystarczy przyjmować dwa razy dziennie, najlepiej rano oraz wieczorem. Stosuje się je doustnie i popija dużą ilością wody.
Nie ulega więc wątpliwości, że chrapanie to dolegliwość nie tylko mocno irytująca, ale również groźna dla zdrowia. Szczególnie jeśli przyczynia się do bezdechu. Dlatego warto wyzbyć się jej jak najszybciej. Sposobów skutecznej walki z chrapaniem jest mnóstwo (leki, tabletki). Nie zawsze konieczny jest jakiś zabieg inwazyjny. Często z problemem poradzić sobie można przez aplikację odpowiednich tabletek na chrapanie, np. Snoreblock.
Źródło:
https://medlineplus.gov/snoring.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389504/
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01849406