Stylizacja i regulacja brwi oraz rzęs. Metody oraz opinie

stylizacja brwi

Stylizacja oczy najczęściej polega na regulacji brwi, farbowaniu brwi i rzęs, stylizowaniu samych rzęs (przedłużaniu, podkręcaniu, zagęszczaniu) oraz makijażu permanentnym. Regulacja łuku brwiowego ma duży wpływ na to w jaki sposób „odbierana” jest nasza twarz przez innych; zbyt obfite, niewyregulowane brwi sprawiają nieestetyczne wrażenie, zbyt jasne natomiast „znikają”, sprawiając wrażenie jasnej i niewyraźnej twarzy.

Do wydłużenia i pogrubienia rzęs polecamy odżywki do rzęs – te najlepsze możesz sprawdzić w tym o to rankingu.

Henna rzęs natomiast świetnie sprawdza się u osób, których rzęsy również są jasne, i jedynie odpowiednio dobrany tusz lub mascara mogą je podkreślić. Na rynku dostępne są preparaty do samodzielnego farbowania henną zarówno brwi, jak i rzęs, jednak jedyną gwarancją prawidłowo przeprowadzonego zabiegu jest wizyta w salonie kosmetycznym. Henna to roślina, którą można spotkać w suchym i gorącym klimacie, prawdopodobnie używano jej do farbowania włosów już 5 tysięcy lat temu w Egipcie. Wysuszone liście rośliny ściera się na proszek i (z dodatkiem płynu o kwaśnym odczynie) stosuje do ozdabiania skóry lub farbowania włosów.

Farbowanie brwi i rzęs

Obecnie w kosmetyce nie stosuje się czystej henny, tylko henny z domieszką syntetycznych substancji. Farbowanie brwi i rzęs jest bardzo powszechne, jednak nie pozbawione przeciwwskazań, wśród nich należy wymienić:

  • wybrane dermatozy,
  • choroby zakaźne skóry,
  • alergie skóry,
  • brwi w niedługim okresie od depilacji,
  • otarcia lub uszkodzenia naskórka w okolicy brwi
  • soczewki kontaktowe,
  • choroby i podrażnienia oczu (w tym nawet tak delikatne jak zaczerwienienie)

W przypadku osób, które będą stosowały pierwszy raz hennę w gabinecie kosmetycznym należy koniecznie zastosować próbę uczuleniową, która pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Aby jej dokonać należy niewielką ilość preparatu zmieszać z wodą utlenioną i kroplę tak przygotowanej substancji nałożyć na skórę klientki w mało widocznym miejscu, po czym zakleić to miejsce plastrem. Jeżeli w przeciągu kolejnych 48 godzin nie  pojawi się odczyn alergiczny, to znaczy, że klienta może bezpiecznie poddać się zabiegowi farbowania brwi i rzęs Henna, którą stosuje się do brwi musi być bardziej rozrzedzona niż ta, którą stosuje się do rzęs, ponieważ nią nadaje się również kształt brwi.

Sprawdź również ranking serum do brwi

Hennę na rzęsach pozostawia się maksymalnie do 10 minut, natomiast to, ile henna powinna zostać na brwiach zależne jest od gatunku i grubości włosów.  Ogólna zasada  mówi o tym, aby do rzęs wybierać czarną hennę, w przypadku brunetek stosować kolor brązowy lub czarny zmieszany z brązowym, natomiast w przypadku blondynek wybierać kolor brązowy, grafitowy lub ich połączenie

ranking odżywek do rzęs

Regulacja i depilacja brwi

Metoda mechaniczna

Wśród metod regulacji łuku brwiowego można wymienić metodę mechaniczną za pomocą pęsety, metodę wykorzystującą właściwości wosku oraz regulację za pomocą nici. Metoda mechaniczna jest nadal jedną z najpopularniejszych i polega na usuwaniu części brwi za pomocą pęsety, aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu brwi. Włoski usuwa się w kierunku wewnętrznego kącika oka, tak jak wzrastają włoski w tym obszarze. Regulowanie brwi pęsetą można stosować również w domu, pamiętając o tym, że szybkie i pewne ruchy sprawiają, że zabieg jest mniej bolesny

Jeżeli chodzi o metodę z użyciem wosku to wykonuje się ją techniką odpowiadającą rodzajowi wosku, który został wybrany do zabiegu. Po zaaplikowaniu wosku i jego usunięciu należy jeszcze przemyć delikatnie skórę dookoła brwi wacikiem lub płatkiem nasączonym oliwką przeznaczoną do zabiegów po depilacji. Jeśli proces depilacji sprawił, że na skórze pojawiła się krew należy dodatkowo przemyć skórę wodą utlenioną lub preparatem do dezynfekcji skóry. Depilacja woskiem przede wszystkim usuwa zbędne owłosienie, jednak ostateczna regulacja najczęściej jest jeszcze wykonywana za pomocą pęsety, tak aby osiągnąć zamierzony efekt.

regulacja brwi

Nitkowanie

Istnieje jeszcze jedna metoda regulacji brwi, która ma swoje korzenie w krajach arabskich oraz Indiach. To właśnie tam nitkowanie miało swój początek, aż w końcu zaczęło zyskiwać popularność również wśród Amerykanek i Europejek. Aby wyregulować brwi tą metodą, potrzebna jest bawełniana nić długości ok. 20 centymetrów, którą splata się w specjalną pętlę. Ta umożliwia „złapanie” bardzo niewielkich włosków oraz ich usunięcie. Dzięki temu, że metoda nitkowania jest niezwykle precyzyjna, często stosuje się ją nie tylko do depilacji brwi, ale np. usuwania drobnego owłosienia z twarzy. Na pewno wśród zalet nitkowania należy wymienić właśnie fakt, że jest to metoda bardzo dokładna, usuwa włoski wraz z cebulkami i uznawana jest za zdecydowanie mniej bolesną, niż w przypadku używania wosku lub pęsety

Źródło:

  1. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, wyd. WSIP, Warszawa 2010
  2. Moskal I., Nitkowanie brwi – nowy sposób na idealne brwi [w:] Cabines Nr 48/2012.
  3. Skrypt do ćwiczeń z kosmetologii pielęgnacyjnej, wyd. Wydziału Farmaceutycznego z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej, Białystok 2017..

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Kasia Lasek

Redaktorka i autorka wielu publikacji na temat zdrowia i urody. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, na Wydziale Nauk o Zdrowiu o specjalizacji dietetyka oraz uroda. Obecnie pracuje w Klinice Medycznej.