Trądzik w okresie dojrzewania jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry. Dotyka on większość ludzi w okresie dojrzewania. Może również wystąpić w późniejszym wieku. Choroba ta może mieć znaczny wpływ na jakość życia i samopoczucie. Na szczęście odpowiednie leczenie przynosi dobre rezultaty. Jakie leczenie jest dostępne w przypadku trądziku młodzieńczego?
Trądzik zaczyna się w okresie dojrzewania i zwykle dotyka osoby w wieku od 14 do 19 lat. Zmiany skórne ustępują zwykle po 3-5 latach, choć w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się dłużej. w 15% przypadków trądzik jest ciężką postacią, powodującą szpecące przebarwienia i blizny. Wczesna interwencja może temu zapobiec.
Co to jest trądzik młodzieńczy?
Trądzik u dzieci to ogólnie rzecz biorąc przewlekły stan zapalny mieszków łojowo-włosowych w skórze. Charakteryzuje się łojotokiem i zmianami skórnymi na czole, nosie, brodzie, policzkach, szyi, okolicy międzyłopatkowej i górnej części klatki piersiowej. Poniżej przedstawiono kilka przykładów różnych rodzajów trądziku młodzieńczego
• mikrozaskórniki widoczne tylko pod mikroskopem,
• zaskórniki („wągry”),
• grudki,
• krosty,
• guzki,
• cysty,
• torbiele.
Trądzik młodzieńczy – przyczyny
Trądzik u dzieci jest spowodowany różnymi czynnikami. Oto niektóre z nich:
• Bez szczegółowych badań trudno jest stwierdzić, czy problem skórny został odziedziczony po rodzicach. Nie można też określić, jak poważne będą skutki trądziku przed jego wystąpieniem, ani czy istnieją jakieś przyczyny leżące u jego podłoża, które wymagają leczenia. Można jednak ustalić, jaka osoba miała ciężki trądzik, analizując jej DNA.
• nadmierna produkcja i zmiany w składzie łoju,
• zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych,
• aktywność hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów,
• obecność bakterii Propionibacterium acnes,
• stan zapalny.
Choroba nie jest natomiast spowodowana brakiem higieny.
Trądzik młodzieńczy – czynniki zaostrzające
Odkryto wiele przyczyn, które mogą prowadzić do zaostrzenia trądziku młodzieńczego. Oto niektóre z nich:
• plamienia, wzdęcia i wahania nastroju to objawy zaburzeń równowagi hormonalnej, które powinny niepokoić kobiety w wieku rozrodczym.
• palenie tytoniu,
• wiele nowych leków, substancji chemicznych i kosmetyków, które są obecnie dostępne na rynku (np. sterydy anaboliczne, glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne, witamina B12, barbiturany, związki jodu, bromu i chloru),
• słońce,
• nieodpowiednia dieta,
• przewlekłe zmęczenie i stres.
Wpływ tych elementów na objawy trądziku młodzieńczego jest nadal przedmiotem badań ekspertów.
Co na trądzik młodzieńczy – leczenie
Leczenie trądziku u nastolatków jest zwykle długotrwałe. Ma na celu likwidację zmian skórnych oraz zapobieganie powstawaniu przebarwień i blizn. Są one dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian skórnych. W leczeniu trądziku młodzieńczego kluczowa jest systematyczność.
Polecamy: tabletki na trądzik – ranking
Trądzik młodzieńczy – preparaty
W leczeniu trądziku u nastolatków stosuje się leki miejscowe i doustne. Terapie miejscowe obejmują m.in. antybiotyki, retinoidy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy i salicylowy. W cięższych przypadkach trądziku u nastolatków stosuje się antybiotyki ogólne i izotretynoinę
Terapia hormonalna jest często stosowana w leczeniu ciężkiego łojotoku, hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia) lub łysienia typu męskiego u kobiet. Leczenie hormonalne jest zwykle prowadzone poprzez stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W celu utrzymania pomyślnego wyniku zaleca się stosowanie peelingów chemicznych i zabiegów laserowych.
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy
Oczyszczanie i, w razie potrzeby, nawilżanie skóry lekami przeciwtrądzikowymi to główne elementy pielęgnacji młodocianych. Odradza się stosowanie jako środków nawilżających tłustych kremów, mydeł alkalicznych lub toników na bazie alkoholu. Emulgatory, substancje drażniące i zapachowe nie powinny wchodzić w skład lotionów.
Pielęgnacja pacjenta obejmuje także stosowanie peelingów przeciwłojotokowych i złuszczających oraz balsamów z filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje leki zwiększające wrażliwość na światło. Wygląd skóry poprawi również mikrodermabrazja. Jednak mechaniczne oczyszczanie nie jest zalecane w przypadku skóry trądzikowej. Wyciskanie lub ugniatanie zmian trądzikowych jest nie są zalecane, ponieważ mogą powodować blizny.
Istnieje wiele leków przeciwtrądzikowych dostępnych bez recepty, takich jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i siarka. W cięższych przypadkach mogą zostać przepisane antybiotyki ogólnoustrojowe lub izotretynoina. Izotretynoina jest bardzo silnym lekiem i powinna być stosowana tylko wtedy, gdy inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Co na trądzik młodzieńczy – dieta
Według niektórych ekspertów, tłuszcze nasycone (występujące w mięsie i wędlinach), węglowodany proste (występujące w słodyczach, słodkich napojach i słodkich płatkach śniadaniowych) oraz produkty mleczne (w tym sery śmietankowe) są szkodliwe dla skóry trądzikowej. Z kolei kwasy tłuszczowe omega 3 mają łagodzący wpływ na powstawanie wyprysków (znajdują się m.in. w tłuste ryby, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela, olej lniany, pestki dyni, migdały i orzechy włoskie).
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, które produkty spożywcze wywołują trądzik, jest prowadzenie dziennika żywieniowego. Zapisuj wszystko, co jesz przez dwa tygodnie, a następnie szukaj wzorców. Jeśli zauważysz, że Twoja skóra zaostrza się po spożyciu określonych pokarmów.
Sposoby na trądzik młodzieńczy – zapobieganie nawrotom
Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu trądziku młodzieńczego, należy przestrzegać schematu leczenia, odpowiednio pielęgnować skórę, stosować niekomedogenny makijaż (taki, który nie zatyka porów) oraz unikać czynników nasilających problemy.
Zobacz również: