Osoby dorosłe. Najczęstszym wiekiem, w którym diagnozuje się trądzik różowaty, jest wiek pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Mężczyźni są mniej podatni na zachorowanie, ale postęp choroby jest u nich znacznie poważniejszy. Trądzik różowaty dotyka tych, którzy mają jasną skórę, niebieskie oczy i kolor włosów mieszczący się w kategoriach I lub
Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest przewlekłym, zapalnym stanem twarzy, który dotyka czoła, nosa, policzków i podbródka. Trądzik różowaty dotyka wyłącznie osoby dorosłe, chociaż jego najwcześniejsze objawy mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są znane. Wykazano, że na jego pojawienie się może mieć wpływ wiele różnych okoliczności:
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
- zaburzenia naczynioruchowe (wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy),
- zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Najczęstsze przyczyny trądziku różowatego to stres fizyczny lub emocjonalny, zła dieta, picie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków. Długotrwały stres, niezdrowa dieta i nadmierne spożycie alkoholu są powiązane z trądzikiem różowatym. Zapalenie żołądka i nadkwasota (gdy spada pH soku żołądkowego) również mają związek z trądzikiem różowatym
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty zaczyna się od zaczerwienienia środkowej części twarzy (czoło, nos, policzki i broda), wraz z napięciem skóry, łagodnym swędzeniem, szczypaniem, pieczeniem i miejscowym podwyższeniem temperatury. Telangiektazje to widoczne rozszerzone małe naczynia krwionośne na skórze. Pod wpływem promieni słonecznych, wysokiej temperatury, chlorowanej wody, niektórych potraw (tłustych, ciężkostrawnych, ostrych) pojawiają się objawy trądziku różowatego. Początkowo trwają one krótko, ale w miarę upływu czasu wydłużają się i stają się coraz bardziej uporczywe.
Trzecie stadium trądziku różowatego charakteryzuje się występowaniem grudek, krost i obrzęku twarzy w miejscu poprzedniego zaczerwienienia. W wyniku trądziku różowatego zmienia się również skóra. Staje się ona sucha, szorstka i wrażliwa. U niektórych osób w związku z objawami trądziku różowatego pojawiają się anomalie twarzy, w tym czołowe bóle głowy lub
- rumieniowa z teleangiektazjami,
- grudkowo-krostkowa,
- z dominacją zmian przerostowych,
- ziarniniakowa.
Trądzik różowaty oczu, na przykład, jest stanem, w którym brzegi powiek i spojówki ulegają wielokrotnemu zapaleniu, występuje łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu oraz fotofobia (silna wrażliwość na światło).
Co stosować na trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest schorzeniem, które wymaga długotrwałego leczenia i ma zmienny przebieg. Antybiotyki w jamie ustnej lub zabiegi miejscowe są powszechnie stosowane przez osoby z trądzikiem różowatym. Jeśli leki te nie działają, można spróbować terapii izotretynoiną. Pochodna witaminy A to nazwa tego leku.
Skóra osoby z trądzikiem różowatym jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym ma decydujące znaczenie. Kosmetyki powinny nie tylko rozpieszczać, ale również leczyć skórę. Dermokosmetyki są bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem, ponieważ są delikatne, nie uczulają i zawierają następujące składniki:
- pantenol łagodzący podrażnienia,
- glicerynę o wysokim stężeniu, która nawilża,
- oleje roślinne, które dostarczają kwasów tłuszczowych i uzupełniają lipidy.
Domowe sposoby na trądzik różowaty mogą być łączone z terapią farmakologiczną, ale zmiany żywieniowe również mogą wspomóc leczenie. Ponieważ niektóre kosmetyki zaostrzają rany trądzikowe, osoby powinny unikać basenów i sauny.
Dieta na trądzik różowaty
Dieta przy trądziku różowatym ma na celu ograniczenie spożywania posiłków, które przyczyniają się do zaczerwienienia i zmian na skórze. Są to potrawy ciężkostrawne, wysokotłuszczowe, pikantne, wysoko przetworzone i typu fast food. Niektóre osoby mogą być również wrażliwe na mocną kawę lub czekoladę. Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, warzyw.
Tabletki na trądzik różowaty
Nie istnieją leki, które mogą zmniejszyć lub wyeliminować trądzik różowaty. Chociaż choroba ta nie jest uleczalna, możliwe jest kontrolowanie objawów za pomocą leków takich jak izotretynoina i tetracyklina. Jednakże, ponieważ leki te powodują poważne skutki uboczne, alternatywne metody leczenia, takie jak naturalne suplementy i diety przeciwzapalne, zyskały popularność wśród osób którzy wypróbowali już wszystkie inne możliwości.
Polecamy: