Witamina A+E na porost włosów – jak to działa?

witamina a + e na porost włosów

Jeśli marzymy o długich i gęstych włosach, niemniej jednak żadne zabiegi nie przynoszą u nas oczekiwanych rezultatów, warto będzie zapoznać się z poniższym poradnikiem – dzięki zastosowaniu się do porad w nim zawartych, szybko będziemy mogli zauważyć widoczną poprawę.

Według nas idealne rozwiązanie na porost włosów stanowi odpowiednia podaż witaminy A i E. Zapraszamy do lektury. 

Jak zbudowana jest macierz włosa ? 

Zacznijmy od samego początku – czym są dokładnie włosy i w jaki sposób są zbudowane? Już na lekcjach biologii odbywających się w szkole, mogliśmy dowiedzieć się, iż każdy spośród włosów wyrasta z cebulki, która zaś umiejscowiona jest pod powierzchnią skóry.

Niemniej jednak z biologicznego punktu widzenia, sprawa nie jest wcale taka prosta. Budowę włosa można podzielić na kilka elementów – włosa właściwego (jest on zauważalny gołym okiem), budowę mieszków włosowych znajdujących się pod skórą, budowę biologiczną i chemiczną.

Gdzie powstają włosy i co możemy zrobić, żeby znacząco ograniczyć ich wypadanie? Czy witaminy mogą przyczyniać się do poprawy kondycji skóry głowy? 

Cebulki – to z nich niejako rodzą się włosy. Powstają tam zalążki włosowych mieszków. Znajdują się one w każdym miejscu na ciele – zaczynając od skóry na głowie, poprzez brzuch, ręce, nogi, aż po plecy.

W jednej lokalizacji owłosienie będzie lepiej widoczne, w innej zaś wręcz przeciwnie. Taka jest już nasza anatomia. Chociaż z pewnością uda się nam zauważyć, iż istnieją wybrane miejsca na ciele, gdzie a ogóle nie znajdziemy włosowych mieszków – to podeszwy stóp i wewnętrzna część dłoni.

Idąc tym tokiem myślenia, warto podkreślić, iż każdy z nas posiada ok. 150 tysięcy włosowych mieszków na swojej głowie – ta liczba nie ulega zmianom od wieków, niemniej jednak możemy zaobserwować, iż liczba włosów już niestety tak – czy mogą mieć na to wpływ wybrane witaminy, a przede wszystkim ich niedobory?

Intensywność owłosienia nie za każdym razem zależy od wieku, gdyż można spotkać praktycznie łysego mężczyznę nie mającego ukończonego jeszcze 40 roku życia i kobiety zmagające się z wymienioną przypadłością. 

Z czego składają się mieszki włosowe ? 

Mieszki włosowe składają się z następujących elementów:

  • części przywłosowego mięśnia,
  • części łącznotkankowej,
  • części naskórkowej – złożonej z gruczołu krokowego i korzenia włosa. 

Jeśli przekroilibyśmy włos, znaleźlibyśmy w nim nie tylko rdzeń, ale również korę oraz osłonki. Ostatnia część składa się z łusek (cienkich komórek), które mają za zadanie chronić włosy przed uszkodzeniami i wykazują wpływ na ich kondycję.

Jeśli będą one zbyt słabe – wypadanie będzie intensywniejsze. Jak możemy doprowadzić do poprawy jakości wymienionych komórek? Odpowiedź na to pytanie, znajduje się poniżej. 

Jak już zostało to napisane powyżej, osłonki włosów, wpływają na ich gęstość. Czy witaminy mogą być pomocne we wzmocnieniu tych komórek? 

Z punktu widzenia biologii, włosy mogą zostać podzielone z uwagi na swoje położenie. Pod powierzchnią skóry znajduje się ich korzeń, zaś w nim włosowe mieszki zakończone brodawką włosa i cebulką.

To z nich wyrastają włosy właściwe – łodygi, które wychodzą ponad skórę. Panuje przekonanie, iż witamina A i E mogą mieć zbawienne działanie na kondycję włosów. 

Jak wygląda naturalny cykl włosów ? 

Kiedy włosy będą wypadały? W chwili, kiedy dobiegnie końca ich cykl życia. Jak możemy się dowiedzieć – jest to zupełnie normalnym zjawiskiem, iż wypadają nam włosy. Niewątpliwie, w niektórych sytuacjach wymieniony proces, może ulec zahamowaniu.

Dzieje się tak na przykład podczas ciąży, kiedy to hormony mają pozytywny wpływ na kobiecy organizm – nawet, jeśli nie przyjmuje ona specjalnych witamin przeznaczonych dla ciężarnych. Niestety jednak po urodzeniu dziecka, kiedy gospodarka hormonalna wraca już do stanu pierwotnego, martwe już komórki włosowe masowo wypadają.

Z jakiej przyczyny do tego dochodzi? Wytłumaczenia takiego zjawiska podjęła się lekarz dermatolog Agnieszka Sura pracująca w Boston Clinic. 

Cykl włosa można podzielić na trzy różne fazy: wzrost (anagen), obumieranie (karagen) i wypadanie (telogen). Wyłącznie 10 procent cyklu to wypadanie. Proporcje te ulegają jednakże zaburzeniu podczas ciąży, jak i karmienia – nazywa się to tak zwaną fazą spoczynku.

Kiedy dobiega końca wymieniony czas, ponad 70 procent łodyg włosów przechodzi do fazy telogenu, czyli rozpoczyna się ich wypadanie, które trwa na ogół kilka tygodni. 

Suplementy wspomagające wzrost włosów

Oczywiście udanie się na wizytę do lekarza, będzie pomocne celem uzyskania odpowiedzi na sporo pytań, niemniej jednak tego typu spotkania nierzadko związane są z wyłożeniem sporej sumy pieniędzy na poczet wykonania niezbędnych badań.

Sprawdź ranking tabletek na porost włosów

Dlatego też warto wypróbować inne, nieco tańsze metody. Zaliczyć można do nich chociażby suplementację witaminy A i E. Poza tym powinniśmy także zadbać o właściwą podaż składników odżywczych i mikroelementów.

Dobrze zbilansowana dieta i witaminy potrafią wpływać w pozytywny sposób na nasz organizm, a pośrednio też na wzrost włosów. 

Warto sprawdzić też takie suplementy jak Vita Hair Man, Profolan oraz Follixin

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat witaminy A 

Witamina A odpowiedzialna jest za wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Według Villego, wzmacnia ona nasz układ odpornościowy, jak i ma wpływ na poprawę jakości skóry – zatem witaminę A dodaje się nierzadko do różnych kosmetyków. Umożliwia rozwój włosom, dlatego dobrze jest suplementować wymienioną witaminę. 

Witamina A to inaczej retinol, jak i jego pochodne, czyli karotenoidy i karoten. Jej niedobory mogą być odpowiedzialne za hamowanie procesów wzrostu – nie tylko ciała, ale i włosów.

Jak zatem można łatwo zauważyć, wykazuje ona ogromny wpływ na porost. A jak to wygląda w wypadku witaminy E? 

Czy warto suplementować witaminę E ? 

Określana jest mianem witaminy płodności, niemniej jednak poza wpływem na nasz układ rozrodczy, znajduje także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Przyczynia się również do zachowania młodości, gdyż wpływa hamująco na procesy starzenia się komórek. Jakie są bezpieczne jej dawki? 

Badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia, pozwoliły określić jej ilość ze względu na wiek i płeć. W wypadku dorosłych kobiet, ilość wymienionej witaminy winna wynieść około 8 mg na dzień, a po upływie 75 roku życia – nawet do 6 razy więcej. 

W jakich produktach można znaleźć witaminę A i E ? 

Źródło cennych odżywczych składników powinno stanowić pożywienie. Musimy zatem dbać o to, żeby nasza dieta zawierała produkty mające za zadanie dostarczać makro i mikroelementy.

Witaminy A i E można znaleźć w nabiale, nasionach i w warzywach. Dlatego do codziennej diety powinniśmy włączyć chociażby: 

  • warzywa – kapustę, szpinak, pietruszkę, paprykę i awokado,
  • owoce – morele, brzoskwinie i czarną porzeczkę, 
  • kasze różnego rodzaju i produkty zbożowe,
  • nabiał (kefir, jogurty naturalne),
  • kaczkę, ryby, wołowinę i drób. 

Lista produktów, które mają dużą zawartość witaminy A i E, jest niewątpliwie znacznie dłuższa, niemniej jednak te wycenione powyżej, warto będzie uwzględnić w codziennej diecie.

Poza zbilansowanymi posiłkami, bogatymi w różne witaminy, możemy pokusić się o stosowanie różnych wcierek i masek. 

Czy rumianek działa na wypadanie włosów

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.