Witamina B5 – działanie na trądzik

witamina b5 trądzik

Witamina B5, nazywana inaczej kwasem pantotenowym jest związkiem, który wyizolowano pierwszy raz z drożdży w roku 1931 – dokonał tego badacz Williams wraz ze swoim zespołem. Inny spośród uczonych – Major zajął się określeniem jego składu i budowy.

Witamina B5 znajduje między innymi zastosowanie w przypadku leczenia wielu różnych skórnych dolegliwości. Dlatego więc witaminę B5 celem zwalczania zmian trądzikowych, używa się od bardzo dawna, zaś jej skuteczność w przypadku leczenia wymienionej przypadłości potwierdzono klinicznie wieloma badaniami i wynika ona z wpływu tej substancji na aktywność wybranych hormonów w ludzkim organizmie. 

Witamina B5 – czym dokładnie jest? 

Jest to jedna z witamin, które rozpuszczają się w wodzie. Występuje w komórkach wszelkich organizmów żywych. Jej biochemicznie aktywna postać, to tak zwany koenzym A (acetylo-CoA). Jest to czynnik niezbędny celem zachowania odpowiedniego stanu zdrowia, pięknego wyglądu i znakomitego samopoczucia. 

Jest to jednakże wyłącznie jedna spośród wielu zdrowotnych korzyści, które wynikają z zapewniania właściwego poziomu opisywanej witaminy B5 w całym ustroju czy też jej zastosowania w pielęgnacji skóry. 

Zastosowanie witaminy B5 w kosmetyce

Witamina B5 bierze czynny udział w regeneracji błon śluzowych i komórek skóry, jak również wykazuje pozytywny wpływ na stan naszych włosów, prowadząc do zmniejszenia ich wypadania.

Co bardzo ciekawe wspomaga także procesy pigmentacji, co znacząco opóźnia pojawianie się pierwszych siwych kosmyków. Działa już na poziomie mieszków włosowych, gdzie bierze czynny udział w procesach podziału i wzrostu.

Witamina B5 w kosmetyce używana jest pod postacią panthenolu. Jest on dodatkiem do różnych odżywek do włosów, szamponów, olejków, balsamów i kremów do twarzy.

Panthenol (nazywany inaczej D-panthenolem) czyli tak zwana prowitamina B5 dostaje się do głębokich warstw skóry, jak i wnika w paznokcie i we włosy, gdzie może przekształcić się w kwas pantotenowy, który regeneruje tkanki, wzmacnia i głęboko je odżywia. 

Witamina B5 stosowana na twarz

Nie tylko suplementowanie kwasu pantotenowego, ale również używanie środków zawierających D-panthenol, może być pomocne w przypadku właściwego zadbania o cerę.

Witamina B5 stosowana na twarz, zapobiegnie depigmentacji, rogowaceniu i nadmiernemu łuszczeniu się naskórka. Wnikając w głębsze warstwy skóry, może ją ujędrnić, uelastycznić i dobrze nawilżyć. Dzięki czemu nabierze ona blasku i będzie piękna oraz gładka. 

Prowitamina B5 złagodzi poza tym podrażnienia, wyleczy stany zapalne na skórze, zniweluje niedoskonałości i przyspieszy proces gojenia się ran dzięki stymulowaniu procesu regeneracji naskórka. Leczy także słoneczne oparzenia. 

Możemy sięgnąć nie tylko po tonik oczyszczający, krem, ale także po serum nawilżająco-regenerujące. D-panthenol stanowi również ważny składnik kosmetyków o właściwościach przeciwstarzeniowych. 

Witamina B5 na zmiany trądzikowe

Badania nad działaniem witaminy B5, wskazują bezsprzecznie na nasilenie występowania trądziku u osób, które cierpią z powodu jej niedoborów.

Sprawdź ranking najlepszych tabletek na trądzik

Dlatego też zalecane jest jej suplementowanie celem zmniejszenia częstości pojawiania się takiej skórnej dolegliwości, jak również wspomagająco w przypadku leczenia istniejących na skórze wyprysków (działa oczyszczająco i antybakteryjnie). 

Postać aktywna witaminy B5, czyli koenzym A, odpowiada za regulowanie poziomu hormonów, które przyczyniają się do powstania zmian trądzikowych, leczy zatem ich bezpośrednią przyczynę.

Witamina B5 stosowana na trądzik, jest więc skuteczną metodą na zwalczanie tej wstydliwej dolegliwości, coraz częściej dotykającej nie tylko młodzież w wieku dojrzewania, ale także osoby dorosłe, u których pojawiają się zaburzenia o charakterze hormonalnym.

Ponadto istnieje wiele kosmetyków oraz dermatologicznych preparatów, które są przeznaczone celem pielęgnowania skóry trądzikowej i tłustej. Zawarta w nich witamina B5, dociera do głębokich warstw skóry, gdzie może zostać przekształcona w kwas pantotenowy.  

Rola i właściwości witaminy B5 

Kwas pantotenowy składa się z B-alaniny oraz reszty kwasu 2,4-dihydroksy-3,3- dimetylo-masłowego złączonych ze sobą peptydowym wiązaniem. Jest to związek, który rozpuszcza się w wodzie – możemy zaliczyć go do witamin z grupy B. 

Postać aktywna witaminy B5, inaczej koenzym A, wytwarzany jest z pantotenowego kwasu, grupy adenozylowej i aminokwasu cysteiny. Wymienione związki łączą się wraz z kwasem octowym przy pomocy siarkowego mostku.

Powstały dzięki temu CoA stanowi składnik enzymów, które biorą czynny udział w różnych fizjologicznych procesach. Koenzym A ma bowiem wpływ na zwiększenie ilości glutationu (GSH) w komórkowych mitochondriach, co zaś przyczynia się do aktywacji licznych enzymów. 

Witamina B5 – wpływ na zdrowie

Najważniejszą rolą opisywanej witaminy B5 (pod postacią CoA), będzie aktywowanie enzymów, zaś dzięki temu branie udziału w metabolizowaniu pokarmowych składników.

Są to jedne z podstawowych procesów życiowych, w czasie trwania których dochodzi do właściwego odżywienia każdej z komórek i tkanek, jak i produkcji niezbędnej do funkcjonowania energii. Nie jest to jednakże jedyne oddziaływanie witaminy B5 w naszym organizmie. 

Nie bez znaczenia jest także jej wpływ na nasz układ naczyniowo-sercowy. Dzięki temu, iż koenzym A bierze czynny udział w syntetyzowaniu cholesterolu, dochodzi do obniżenia poziomu LDL (złego cholesterolu), jak i trójglicerydów krążących we krwi.

Jednocześnie dochodzi do wzrostu stężenia HDL (dobrego cholesterolu). Tego typu działanie redukuje znacząco ryzyko występowania wielu schorzeń w obrębie układu krążenia: choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy w naczyniach krwionośnych, nadciśnienia tętniczego, jak i udaru mózgu i zawałów serca. 

W licznych badaniach udowodniono, iż witamina B5 ma wpływ na hamowanie stężenia białka CRP, które odpowiada za zapalne reakcje w układzie odpornościowym. Zbawienny wpływ witaminy B5 na wątrobę, to także istotny aspekt jej działania.

Związek ten bierze czynny udział w reakcjach ascylowania sulfonamidów w obrębie wątroby. Pozwala to dokładne oczyszczenie organizmu i niczym niezakłócone usunięcie z niego toksyn. Prowitamina B5, wspomaga także funkcjonowanie układu nerwowego.

Ponieważ jej biochemicznie aktywna forma jest prekursorem w zakresie syntezy neuroprzekaźników, odpowiada ona w sposób bezpośredni za właściwe przekazania nerwowych sygnałów. 

Kwas pantotenowy potrafi także stymulować pracę komórek w nadnerczach, które odpowiadają za reagowanie naszego organizmu na sytuacje stresowe i przystosowanie się do funkcjonowania pod ich wpływem. 

Zostały przeprowadzone również badania w zakresie wpływu witaminy B5 na układ oddechowy. Udowodniono, iż można dzięki niej leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok i nieżyt nosa mający podłoże alergiczne.

Takie oddziaływanie witaminy B5, możliwe staje się w ścisłej współpracy z innymi witaminami z grupy B, wapniem, magnezem i witaminą C. 

Przeczytaj również:

Domowe sposoby na trądzik

Witamina A na trądzik

Trądzik pospolity

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.