Witaminy na porost włosów

witaminy na porost włosów

Problem wypadania włosów dotyka wielu ludzi na całym świecie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, tak samo, jak i metod leczenia owego uciążliwego schorzenia. Najważniejsze jest przede wszystkim prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów i szybkie dobranie przez lekarza najlepszego sposobu leczenia.

W celu postawienia trafnej diagnozy specjalista przeprowadza dokładny wywiad, wykonuje trichoskopię oraz analizuje aktualne badania morfologiczne. Znaczne wypadanie włosów jest często wynikiem pewnych zaburzeń wewnątrzustrojowych albo niedoborów.

Pogarszającego się stanu kosmyków i przerzedzającej się fryzury nie powinno się bagatelizować. Może to bowiem doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Włosy są swego rodzaju wskaźnikiem jakości odżywienia. Choroby, stosowane leki, zaburzenia hormonalne czy zatrucia pokarmowe odbijają się na ich wyglądzie. Powodem do zmartwienia jest nie tylko ich nadmierne wypadanie, ale również zmiana struktury, grubości czy zabarwienia łodygi włosa.

Sprawdź ranking tabletek na porost włosów

Piękne i bujna czupryna jest symbolem kobiecości, ale także  dodaje więcej atrakcyjności mężczyznom. W wielu przypadkach za jej zły stan odpowiadają niedobory witamin, można im jednak zaradzić, sięgając po pewne produkty odżywcze. Aby uzyskać lśniące i mocne kosmyki, dobrze również wiedzieć co im szkodzi, czym tak właściwie są i na czym polegają fazy ich wzrostu?

Czym jest włos ?

Na skórze głowy przeprowadzany jest niezsynchronizowany cykl wzrostu włosa, a więc jednocześnie włosy znajdują się w 3 fazach wzrostu. Faza aktywna nosi miano anagenu, faza przejściowa katagenu, natomiast włosy martwe obecne są w fazie telogenu.

Właściwie nie da się zauważyć na głowie tego procesu wymiany włosów. Jest to możliwe jedynie, jeśli pojawią się pewne czynniki patologiczne, przez które włosy zaczną intensywnie wypadać, czyli: zaburzenia hormonalne, choroby, wysoka temperatura, pewne leki. Włos znajduje się w mieszku włosowym. Jest on żywym tworem, który łączy się z układem krwionośnych, a więc wszystko znajdujące się we krwi, przedostaje się również do żywych komórek włosa, z jakich powstają właśnie kosmyki. Oprócz tego mieszek włosowy jest niezwykle wrażliwym miniorganem organizmu człowieka.

Z tego względu to właśnie od stanu zdrowia organizmu zależeć będzie wygląd i ilość włosów. Piękna i zdrowa fryzura potrzebuje więc witamin, dzięki temu kosmyki będą gładkie, odżywione, nawilżone i pełni sił. Najlepiej jest więc sięgać po zdrową i dobrze zbilansowaną żywność, która będzie uwzględniała wszelkie ważne dla włosów witaminy. Pomocne okazują się również suplementy diety. Aby kosmyki były lśniące i gęste, należy zadbać o optymalne spożycie składników odżywczych.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Nieodpowiednia pielęgnacja

Nieodpowiedni traktowanie włosów może doprowadzić do ich zniszczenia, osłabienia i łamliwości. Przez to z czasem mogą one zacząć coraz bardziej wypadać. Co szkodzi włosom?

  • zabiegi z użyciem wysokiej temperatury (suszarka, lokówka, prostownica)
  • za bardzo obciążające włosy preparaty kosmetyczne, do mycia, pielęgnacji i układania fryzury
  • aplikowanie trwałych farb mających w składzie amoniak, czyli głównie rozjaśniaczy
  • noszenie bardzo ciasnych okryć głowy, ograniczających cyrkulację powietrza
  • częste tarcie i ciągnięcie włosów ( w trakcie czesania, mycia głowy, osuszania)
  • mocne spinanie i ściąganie włosów (wtedy pojawia się tak zwane łysienia trakcyjne)

Choroby

Wypadanie włosów jest często wynikiem pewnych chorób takich jak:

  • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (niewydolność nerek, choroby wątroby, cukrzyca)
  • choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty, liszaj płaski, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów)
  • zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy)
  • choroby zakaźne, którym towarzyszy wysoka gorączka
  • choroby zakaźne (kiła)
  • choroby psychiczne (trichotillomania, czyli choroba w której przebiegu osoba cierpiąca na nią, sama wyrywa sobie włosy)
  • choroby owłosionej skóry głowy ( łupież, łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy).

Niedobory składników odżywczych

Bardzo częstą przyczyną przerzedzających się włosów są niedobory składników odżywczych. Uboga dieta może prowadzić do pogorszenia się stanu włosów. Co ważne, wszystkie istotne substancje odżywcze najpierw docierają do najważniejszych narządów w ludzkim organizmie, a na samym końcu docierają do włosów, gdyż nie są one niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Jeśli nie zadba się o zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi wielu witamin i minerałów, wtedy włosy mogą nie otrzymać niezbędnych im substancji. Wynikiem takiego stanu będzie nadmierne wypadanie kosmyków, a także ogólnie pogorszony ich stan. Codzienna dieta powinna być więc zróżnicowana i bogata w warzywa oraz owoce.

Ciąża oraz karmienie piersią

Wiele kobiet uskarża się na wypadanie włosów w okresie ciąży i karmienia piersią. Takie zjawisko ma związek z wahaniami hormonów płciowych w kobiecym organizmie. Głównie chodzi tutaj o poziom estrogenów, których ilość zwiększa się wraz z rozwojem ciąży, właśnie dlatego panie znajdujące się w II I III trymestrze cieszą się pięknymi włosami.

Niestety zaraz po urodzeniu dziecka maleje poziom tego hormonu, przez co dochodzi do znacznego wypadania włosów w okresie połogu. Ponadto należy mieć na uwadze, iż na wypadanie włosów cierpią również panie z powodu łysienia androgenowego. Przyczyną tego schorzenia jest anemia. Niekiedy nadmierne tracenie objętości fryzury jest symptomem niedokrwistości z niedoboru żelaza, co jest częstym stanem u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Dopiero wraz z rozwojem anemii pojawiają się również inne objawy (brak koncentracji, zmęczenie, łamliwość paznokci, bladość skóry).

Stres

Wszechobecny stres oddziałuje na cały ludzki organizm. Nie tylko zmaga się z nim nasza psychika, ale niestety odbija się on niekorzystnie również na jakości włosów i doprowadza do ich wypadania. Niekiedy pojawia się w przebiegu poważnych chorób psychicznych, takich jak nerwica czy depresja.

Długotrwały stres i nerwica doprowadzają do przechodzenia włosów w telogenową fazę wzrostu, która kończy się śmiercią włosa, czyli jego wypadnięciem. Oprócz tego zażywane leki psychotyczne także działają niekorzystnie na skórę głowy i stan włosów. Konieczna może okazać się wówczas zmiana stosowanych leków za poradą lekarza.

Aby poprawić kondycję włosów, należy wtedy przede wszystkim zredukować stres, w przypadku takich schorzeń jak nerwica czy depresja, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psychologa.

Witaminy na wypadanie włosów

Witamina A

Witamina A, a więc retinol, czy też jego pochodna- kwas retinowy. Okazuje się ona niezbędna komórkom do prawidłowego wzrostu. Odpowiada za zapewnienie właściwego metabolizmu zrogowaciałych komórek macierzy włosa oraz rogowych komórek nabłonka skóry na głowie.

Ponadto, pomaga ona gruczołom skóry w produkcji sebum, a więc oleistej substancji, która nawilża i utrzymuje włosy w zdrowiu. Witamina A działa zbawiennie na wygląd kosmyków, to od niej zależy właściwe tempo ich wzrostu. Niewystarczająca ilość retinolu w organizmie prowadzi do wielu problemów, również do utraty włosów.

Zobacz Witaminy w żelkach Hair Care Panda na porost włosów.

Ponadto stają się one suche i łamliwe, niekiedy niedobór witaminy A w organizmie kończy się również wystąpieniem łysienia plackowatego. Na skórze może nawet pojawić się łuszczyca i łupież. Witamina A jest pierwszą odkrytą w 1913 roku witaminą, której nie może zabraknąć w codziennej diecie. Znaleźć ją można w wielu produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, między innymi w: tranie, wątrobie oraz podrobach, marchwi, dyni, szpinaku, jarmużu, mleku, jajach, jogurcie, oleju z wątroby dorsza, słodkich ziemniakach, maśle, serze.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są drogocennymi substancjami na porost włosów. Biorą one udział w procesie ich wzrostu, chronią przed wypadaniem, powstawaniem łupieżu i przetłuszczaniem się skóry głowy. Cenne dla kosmyków witaminy z grupy B to:

Witamina B7 (Biotyna)

Związek ten pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka, gdyż jest koenzymem, potrzebnym do tego, aby enzymy mogły działać w prawidłowy sposób. Biotyna jest ważna zwłaszcza dla enzymów odpowiadających za przemianę białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Nieprawidłowy rozpad tłuszczów wynikający ze zbyt małej ilości witaminy B7 w organizmie prowadzi właśnie do nadmiernego przerzedzania się włosów.

Warto również wiedzieć, iż w biotynie obecna jest siarka potrzebna do budowy keratyny, czyli najważniejszego budulca włosa. Za pomocą właśnie witaminy H, skóra jest piękna, a włosy silne i zdrowe. Biotynę można znaleźć przede wszystkim w produktach odzwierzęcych takich jak wątróbka i jaja oraz roślinnych: pomidory, szpinak, marchew, mąka sojowa, mąka ryżowa.

Witamina B12

Głównym zadaniem witaminy B12 jest zapobieganie powstawaniu anemii. Jej niedobór może prowadzić do wielu konsekwencji. Włosy nie są właściwie dotlenione, przez co zaczynają być bardzo łamliwe, matowe i zaczynają intensywnie się przerzedzać. Tę witaminę znaleźć można w dużych ilościach w produktach pochodzenia zwierzęcego: wołowina, ryby, skorupiaki, jaja, podroby. Oprócz tego znajduje się ona w roślinach strączkowych, aczkolwiek jest ona słabiej wchłaniana przez organizm.

Witamina B6

Witamina B6 (pirydoksyna) jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju włosa. Dzięki niej mieszek włosowy jest dobrze odżywiony, a więc sama łodyga włosa jest także silna i wytrzymała na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Chcąc przyspieszyć wzrost włosów, warto zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy B6. Bogate jej źródło znajduje się w produktach zbożowych, mięsie i ziemniakach.

Witamina B5

Witamina B5 (kwas pantotenowy) stymuluje produkowanie keratyny i przyspiesza proces tworzenia się nowych komórek. Poprzez regulowanie przemiany kwasów tłuszczowych witamina B5 pomaga uodpornić łodygę na zniszczenie. Kosmyki są więc mocne i wytrzymałe na uszkodzenia. Dobrze więc zadbać o odpowiednią ilość kwasu pantotenowego w diecie, a najlepiej sięgać po takie produkty spożywcze jak: otręby owsiane, drożdże, orzechy, mleko, mięso drobiowe, jaja.

Witamina B9

Witamina B9 (kwas foliowy) jest niezwykle istotnym składnikiem wpływającym na stan włosów. Dzięki niej stają się one gęste i silne. Zbyt mała ilość kwasu foliowego doprowadza do spadku kondycji włosów. Ponadto należy pamiętać, iż na sprawność wchłaniania się tej witaminy wpływają inne witaminy z grupy B, również kwas askorbinowy. Witamina B9 znajduje się przede wszystkim w: szpinaki, jarmużu, ciecierzycy, fasoli, brokułach, brukselce, nasionach, orzechach, jajach i wątróbce.

Witamina C

Witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, który jest najważniejszym składnikiem budulcowym włosów. To bardzo silny przeciwutleniacz, który ochrania przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Warto pamiętać, iż wolne rodniki powodują szybsze starzenie się kosmyków i zatrzymanie ich wzrostu. Dla organizmu witamina C jest bezcenna, gdyż dostarcza wiele ważnych mikroelementów do włosów. Dzięki zapewnieniu jej odpowiedniej ilości, włosy stają się sprężyste i bardziej elastyczne. Witamina C usprawnia także proces wchłaniania się żelaza w organizmie, on także jest potrzebny włosom do wzrostu. Witamina C znajduje się w: papryce, pomidorach, dzikiej róży, guawie, truskawkach, owocach cytrusowych.

Witamina D

Dla wzrostu włosów niezbędna jest również witamina D. Jej niedobór jest częstą przyczyną łysienia telogenowego u kobiet. W przebiegu tego schorzenia włosy na głowie, jak i w innych obszarach ciała zaczynają się przerzedzać, po czym jednak odrastają. Niedobór tej witaminy według badań powiązany jest z łysieniem. Pomaga ona w tworzeniu nowych mieszków włosowych, czyli miejsc, z których wyrastają nowe włoski. Pełni istotną funkcję w produkcji kosmyków. Można ją dostarczyć organizmowi poprzez kontakt z promieniami słonecznymi. Jej źródło znajduje się również w produktach spożywczych, takich jak: olej z wątroby dorsza, tłuste ryby, pewne grzyby.

Diagnoza przyczyn łysienia

Diagnoza przyczyny przerzedzających się włosów jest podstawą, aby móc dobrać najlepszy sposób leczenia, który okaże się bezpieczny i skuteczny. W sytuacji zauważenia u siebie, znacznego wypadania włosów, dobrze jest udać się do dermatologa, który przeprowadzi wywiad oraz badanie trychoskopowe, ponadto może zlecić dodatkowe badania. Tylko dzięki prawidłowej diagnozie łysienia można dobrać odpowiednią terapię, która da pożądane rezultaty. Wśród metod diagnostycznych stosuje się:

  • Analiza krwi– dzięki niej można dowiedzieć się czy w organizmie nie występują pewne niedobory ważnych dla wzrostu włosów składników. Pozwala ona na określenie poziomu: selenu, żelaza, cynku.
  • Badania hormonów– określa się przede wszystkim stężenie wolnego oraz całkowitego testosteronu, aktywnej formy testosteronu, DHEA i estrogenów, a więc wszystkim hormonów przyczyniających się do utraty włosów. Łysienie często wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu innych gruczołów wytwarzających hormony, z tego względu sprawdza się także stężenie  ferrytyny, glukozy, tyroksyny, TSH, LH oraz FSH.
  • Trychoskopia– jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, podczas której lekarz bada włosy w znacznym powiększeniu. Ocenia wtedy strukturę skóry owłosionej włosy i ocenia stan łodyg włosów. Przygląda się ujściom mieszków włosowych, skórze otaczającej mieszek i naczyniom mikrokrążenia. W ten sposób jest wstanie określić rodzaj łysienia.
  • Test pociągania– służy do diagnozy problemu wypadania włosów i polega na pociąganiu partii włosów w różnych lokalizacjach. W przypadku kiedy wypadnie ponad 10 włosów łącznie, wówczas uznaje się wynik testu za dodatni.
  • Trychogram– opiera się na ocenie mikroskopowej ok 50-100 korzeni włosów pacjenta, które zostały wcześniej pobrane przez lekarza. Kosmyki pobierane są zazwyczaj z okolicy czołowej oraz potylicznej. Podczas tego badania możliwe jest ocenienie fazy wzrostu włosów. Specjalista może więc określić w jakie fazie się one znajdują i ile włosów obumiera.
  • Fototrychogram– pozwala na obserwację oraz określenie stanu skóry oraz włosów, dzięki cyfrowej kamerze video oraz specjalnego oprogramowania komputerowego.  Najpierw robi się wiele zdjęć danych rejonów skóry głowy w odstępnie 72 godzin, po czym komputer analizuje tempo wzrostu włosa. Wyniki tego badania są podobne, jak przy badaniu trychogramem, aczkolwiek nie trzeba w tym wypadku pobierać próbek włosów.
  • Mikroskopia świetlna– podczas niej lekarz ocenia łodygę włosów. Wykorzystuje się ją w przypadku podejrzenia pewnych wrodzonych chorób łodygi włosa, ale także przy znacznej łamliwości kosmyków.
  • Biopsja skóry głowy– kolejna metoda pomagająca przy diagnozie przyczyny łysienia. Opiera się na pobraniu minimum 2 wycinków skóry z obszarów, jakie zostały objęte intensywnym przerzedzaniem włosów. Po czym dokonuje się oceny histopatologicznej. W ten sposób ustala się ile mieszków włosowych znajduje się w fazie telogenu i ile jest mieszków zminiaturyzowanych.

Odnalezienie skutecznego sposobu na wypadanie włosów pomaga wielu ludziom poczuć się lepiej. Utrata włosów jest często przyczyną kompleksów i obniżonej samooceny. Osoby z przerzedzającą się fryzurą czują się mniej atrakcyjne, co przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu. 

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów w postaci wypadających i osłabionych włosów najlepiej od razu udać się do trychologa. Tylko specjalista będzie w stanie znaleźć przyczynę takiego stanu i jej skutecznie zaradzić. Ponadto, warto zadbać o swoją prawidłową dietę i zapewnieniu organizmowi wszelkich niezbędnych dla wzrostu włosów składników odżywczych.

Być może problem wynika właśnie z pewnych niedoborów. Dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po suplementy z wszelkimi ważnymi dla zdrowia włosów składnikami.

Czy rumianek powstrzymuje wypadanie włosów

Najlepsze suplemety na porost włosów:

Vita Hair Man

Profolan

Follixin

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.