Wpływ diety na włosy, czyli co jeść a czego unikać

wpływ diety na włosy

Wypadające włosy to bardzo poważny problem. Istotny wpływ na ogólną kondycję włosów ma dieta.

Dzięki właściwie dobranym składnikom odżywczym i produktom można zadbać o to, aby włosy były piękne, zdrowe i zadbane. Osoby bez większego doświadczenia mogą mieć duże trudności z tym, aby dobrać dla siebie właściwy plan dietetyczny.

W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak udać się do profesjonalnego dietetyka. Oczywiście o dietę można zadbać również w warunkach domowych.

Wystarczy wiedzieć, jakie pokarmy powinny znaleźć się w codziennej diecie, a czego powinno się bezwzględnie unikać.

Właściwa kondycja włosów – o jakie minerały i witaminy zadbać w pierwszej kolejności?

Jeśli dieta ma służyć włosom w całej okazałości musi być odpowiednio zbilansowana. Nie da się ukryć, że osoby nie znające się na dobieraniu pokarmów mogą stanąć przed bardzo trudnym wyzwaniem.

Nie warto w tym zakresie oszczędzać na profesjonalistach, bo chodzi nie tylko o zdrowe i piękne włosy, ale też o poprawne funkcjonowanie całego organizmu.

Włosom sprzyja wiele naturalnych suplementów diety, ale też witaminy i minerały. Należy zadbać o to, aby dieta była dość różnorodna. Dzięki temu nie rzuci się jej już po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji.

Ważne jest więc przekazanie istotnych wskazówek dietetykowi, który będzie wiedział, co ma z nimi zrobić. Atrakcyjne i schludnie prezentujące się włosy to wizytówka każdego człowieka.

Nic dziwnego, że obecnie coraz większe grono osób przykłada do tego tak dużą wagę. W codziennej diecie muszą znaleźć się następujące elementy:

  • białko,
  • witaminy A, B, C oraz D,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3,
  • cynk,
  • miedź,
  • żelazo,
  • krzem,
  • jod.

Białko jest pełne aminokwasów, które pozytywnie wpływają na kondycję włosa oraz odbudowują ich strukturę.

Witaminy są niezbędne przy procesie regeneracji i wzmocnienie cebulek włosów. Jeśli chodzi o cynk odpowiada on przede wszystkim za poprawną pracę gruczołów łojowych skóry głowy.

Miedź przyspiesza porost włosów i dba o to, aby nie traciły swojego naturalnego koloru. To jedna z najskuteczniejszych kuracji przeciwko wypadaniu włosów, na jaką można się zdecydować.

Żelazo wzmacnia włosy i doprowadza do tego, że przestają być łamliwe, natomiast krzem redukuje wypadanie włosów. Z kolei jod przeciwdziała kruchym włosom.

Co warto jeść na zdrowe włosy? Produkty, których nie należy lekceważyć

Wielu ludzi zastanawia się poważnie nad tym, co konkretnie warto jeść na zdrowe i lśniące włosy. Chodzi o wybieranie produktów naturalnych, które nie zawierają w sobie zbyt dużej ilości tłuszczu.

Warto sprawdzić: ranking tabletek na porost włosów

Może to być np. chude mięso oraz ryby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgać po zdrowe przekąski. W pierwszej kolejności należy rozważyć zakup orzechów.

Dobrym wyborem dla domowników będzie nabiał z mleka fermentowanego. Chodzi tutaj o zakup kefirów, maślanek i jogurtów naturalnych.

Dzięki temu dieta będzie bardzo zróżnicowana, a przy okazji w żadnym stopniu nie zaszkodzi optymalnej kondycji włosów. Nie można zapominać o skrzypie polnym, oleju lnianym, pełnoziarnistym pieczywie, marchewce, jajach czy też roślinach strączkowych. 

Cynk zainteresowani znajdą przede wszystkim w wątróbce, nasionach dyni, słoneczniku oraz sezamie. Jeśli do organizmu chce się dostarczyć spore pokłady miedzi warto zdecydować się na kakao.

Żelazo jest głównym składnikiem fasolki szparagowej, brokułów, kaszy jaglanej oraz kaszy gryczanej. Krzem można znaleźć w ziołowych herbatkach, a jod w rybach morskich i owocach morza.

Jak widać istnieje wiele różnych produktów, na które współczesny człowiek może postawić i tym samym czuć się dobrze, a ponadto zadbać o kontrolę masy ciała i zdrowe włosy.

Wizyta u wykwalifikowanego dietetyka to absolutny strzał w dziesiątkę, ponieważ jest to specjalista, który pomoże pomóc osobom w każdym wieku.

Dbać o włosy można zarówno w okresie młodzieńczym, jak i seniorskim. Wszelkie zaniedbania zakończą się tym, iż włosy przestaną wyglądać atrakcyjnie, nie będą prawidłowo nawilżone, a z czasem zaczną po prostu wypadać.

Wzmocnienie kondycji włosów – czego unikać w codziennej diecie?

Osoby zainteresowane wzmocnieniem kondycji włosów muszą wiedzieć o tym, czego konkretnie unikać w codziennej diecie.

Dotychczasowe przyzwyczajenia mogą okazać się nietrafione, dlatego należy to skonsultować z uznanym specjalistą i dostosować się do zaproponowanych zmian żywieniowych.

Na włosy niekorzystnie działa przede wszystkim czerwone i tłuste mięso. Dodatkowo jak najszybciej należy zrezygnować z produktów typu fast-food. Chodzi tutaj o wszelkie hamburgery, kebaby, frytki czy też hot-dogi. Istotne jest postawienie na zdrową i zbilansowaną dietę. Warto zrezygnować ze:

  • słodyczy (czekolada, batoniki),
  • słonych przekąsek (chipsy, paluszki).

Należy zminimalizować ilość niezdrowych składników, wśród których można wymienić chociażby sól czy też cukier. Na początku nie będzie to łatwe, ale po pewnym czasie da się bez tego żyć.

Szkodliwymi produktami dla ludzkich włosów są produkty mączne i bogate w węglowodany proste. Nie opłaca się kupować białego pieczywa, kawy, czarnej herbaty i alkoholu.

Wszystkie te produkty sprawią, że włosy będą osłabione, stracą swój dawny blask, a poza tym zaczną wypadać. Chcąc poprawić ogólną kondycję włosów zaleca się zrezygnować ze szpinaku i szczawiu. 

Wpływ diety na włosy – kilka słów podsumowania

Nie da się ukryć, że dieta ma olbrzymi wpływ na kondycję włosów. Dostosowanie się do powyższych zasad to prosta droga sukcesu. Jeśli zainteresowani nie potrafią przygotować samodzielnego planu żywieniowego lepiej udać się z taką prośbą do wyspecjalizowanego dietetyka.

To fachowiec, który jest w stanie zrobić to od ręki i weźmie pod uwagę wszystkie najistotniejsze czynniki (np. wiek, płeć, choroby, propagowanie aktywności fizycznej, wykonywany zawodów, itd.).

Dbając o kondycję włosów warto stawiać na produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso, rośliny strączkowe czy też różne odmiany kaszy. Zrezygnować powinno się z dań typu fast-food, czerwonego i tłustego mięsa, słonych przekąsek, słodyczy, soli, kawy oraz cukru. 

Dodaj komentarz

Photo of author

Autor:

Ewa Martoś

Redaktor i publicysta w najpopularniejszych portalach kobiecych traktujących o urodzie, właściciel salonu kosmetycznego. Ukończyła liczne kursy związane ze zdrowym odżywianiem oraz pielęgnacji ciała. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku dermatologia i uroda.