Problem wypadających włosów pojawia się u coraz młodszych osób. W pewnym momencie włosy zaczynają nam wypadać garściami i nie możemy sobie z tym poradzić. Istnieją pewne domowe sposoby, dzięki którym proces ten może być skutecznie zahamowany.
Chodzi o zastosowanie rumianku, który według wielu użytkowników powstrzymuje wypadanie włosów, a do tego nadaje im blasku i nawilżenia. To jeden z najlepszych sposobów na codzienną pielęgnację włosów, więc z pewnością opłaca się z niego skorzystać.
Rumianek – co o nim wiadomo i skąd pochodzi?
Rumianek ma bardzo korzystny wpływ na włosy, ponieważ:
- wzmacnia tkanki,
- poprawia stan skóry ludzkiej głowy,
- wykazuje się działaniem przeciwzapalnym,
- sprawia, że włosy są gęstsze i bardziej elastyczne.
Nic dziwnego, że taka kuracja jest praktykowana w wielu gospodarstwach domowych. Trzeba mieć na uwadze to, że o rumianku głośno było już wiele lat temu. Rumianek lekarski występował m.in. w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. Był bardzo znany zwłaszcza w krajach mieszczących się nad Morzem Śródziemnym.
Z czasem przybył również do Polski i teraz możemy cieszyć się jego pozytywnymi właściwościami. W ten sposób poprawiamy ogólną kondycję włosów i nadajemy im niepowtarzalnego charakteru. To skuteczna terapia pielęgnacyjna, dzięki której włosy odzyskują świeżość i jest ich na głowie więcej.
Rumianek charakteryzuje się tym, iż rośnie dziko. Można go spotkać m.in. na łąkach oraz przydomowych polach. Wykazuje się działaniem pielęgnacyjnym, leczniczym oraz spożywczym. Proces kwitnienia przypada na okres od maja do września.
Rumianek – jakie składniki można w nim znaleźć?
W tym miejscu warto przyjrzeć się bliżej składnikom, które możemy znaleźć w rumianku, a jest ich naprawdę bardzo dużo. Chodzi tutaj o rozmaite minerały, lotne olejki eteryczne oraz aktywne związki biologiczne.
Roślina ta jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, więc stosowanie jej w warunkach domowych nie powinno nieść za sobą żadnych zagrożeń. W rumianku odnajdziemy m.in.:
- myrcen,
- kadinen,
- kwasy fenolowe,
- witaminę C,
- witaminę B4,
- flawonoidy,
- kumarynę.
Takich związków jest znacznie więcej, lecz kompletną wiedzę w tym zakresie można zdobyć m.in. w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. Rumianek ma bardzo bogate właściwości lecznicze, więc jest stosowany przy wielu schorzeniach.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy tym stosować go w celach pielęgnacyjnych, np. przeciw wypadaniu włosów. Sprawdza się to zwłaszcza u dojrzewających mężczyzn.
Rumianek – czego można po nim oczekiwać? Jak wpływa na zdrowie?
Działanie rumianku na ludzkie zdrowie jest niezwykle pozytywne, dlatego zdecydowanie się na wykorzystanie tej rośliny w swoim domu lub mieszkaniu to strzał w dziesiątkę. Dzięki rumiankowi możemy mieć pewność, że poradzimy sobie z wieloma schorzeniami i dolegliwościami chorobowymi.
Zaleca się korzystać przede wszystkim z naparu z rumianku, który hamuje wydzielanie groźnych dla ludzkiego organizmu substancji, a konkretniej: serotoniny i histaminy. W ten sposób łagodzone są wszelkie stany zapalne.
Rumianek odznacza się szerokim spektrum zastosowania. Warto wspomnieć chociażby o:
- kojącym działaniu przy problemach z żołądkiem i jelitami – przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień borykamy się z problemami trawiennymi. Dzięki rumiankowi trawienie przebiega bezproblemowo, a my sami poczujemy się lżejsi. Łagodzimy stany zapalne błony śluzowej, a poza tym dbamy o to, aby rumianek działał rozkurczająco. Roślina pobudza metabolizm i wspomaga naturalną pracę wątroby. Przy okazji możemy mieć pewność, że skutecznie poradzi sobie z wszystkimi groźnymi wirusami, bakteriami i drobnoustrojami,
- pozytywnym wpływie na skórę – z rumianku lekarskiego można korzystać m.in. przemywając nim swoją skórę. Dzięki temu eliminuje się groźne stany zapalne, zadrapania, zaczerwienienie oraz podrażnienia. Skóra jest udanie pielęgnowana i szybciej się goi. Hamuje się też jej proces starzenia. Wygląda atrakcyjnie, jest delikatna i miękka. Nic dziwnego, że rumianek lekarski w dzisiejszych czasach jest stosowany przy kuracjach pielęgnacyjnych skóry. Działa przeciwgrzybiczo i znajduje zastosowanie w wielu kremach, płynach do kąpieli oraz balsamach.
Jak widać rumianek powinien nas zadowolić w stu procentach, więc nie obawiajmy się z niego korzystać. Ma dobroczynne działanie i na pewno nikomu nie zagrozi.
Rumianek a wypadanie włosów – jak to wygląda w praktyce?
Jak już zostało wspomniane rumianek ma duży wpływ na zahamowanie procesu wypadania włosów. Dzieje się tak u osób w różnym wieku. Rumianek odpowiada za:
- poprawę ukrwienia skóry głowy,
- pielęgnację skóry głowy,
- wzmacnianie cebulek,
- przekazywanie substancji odżywczych.
Włosy przestają wypadać i stają się bardzo mocne. Tym samym możemy się nimi pochwalić w towarzystwie. Oprócz tego rumianek pobudzi tworzenie się nowych włosów. Wzrost zostanie przyspieszony, a my będziemy mogli cieszyć się bujną i piękną fryzurą.
Zaleca się stosowanie płukanek z rumianku, dzięki czemu włosy staną się lśniące, miękkie, gładkie i elastyczne. Będą się dobrze układały i nie będzie żadnych problemów z łupieżem.
Rumianek – w czym jeszcze może pomóc?
Nie da się ukryć, że regularne stosowanie rumianku jest obecnie bardzo dobrym pomysłem, lecz na samym początku należy się dowiedzieć w czym jeszcze może nam pomóc. Wszechstronne działanie sprawia, że każdy powinien mieć tę roślinę w swoim domu. Rumianek lekarski działaj uspokajająco i eliminuje problemy z bezsennością.
Dzięki niemu zasypia się szybciej i zdecydowanie łatwiej. Ponadto hamuje infekcje jamy ustnej i stany zapalne oczu. Jest stosowany przy inhalacjach. Jeśli ktoś ma problemy z górnymi drogami oddechowymi powinien jak najszybciej zdecydować się na wypróbowanie inhalacji z użyciem rumianku.
Z pewnością przyniesie to pożądane skutki. Rumianek wykazuje się też działaniem przeciwbólowym i antyalergicznym. To dość niedoceniana roślina, która ma duży potencjał, więc warto o niej wspomnieć swojej rodzinie czy też bliskim znajomym. Każdemu wyjdzie to na dobre.
Przeczytaj również:
Witamina A+E
Witaminy na porost włosów
Biotyna na wypadanie włosów
Cebula na porost włosów