
Trądzik jest schorzeniem skóry, z którym wcześniej czy później większość osób w przedziale wiekowym 12-25 lat, będzie się musiało zmierzyć. Pochodzenie zmian trądzikowych jest dosyć złożone, zaś znalezienie konkretnej choroby nierzadko nie jest łatwe.
Wspomagająco w przypadku leczenia skórnych wykwitów, stosowane są maści albo kremy z dodatkiem witaminy A. Warto się przekonać, jak na leczenie trądziku wpływa witamina A.
Czym jest witamina A?
WitaminąA określana jest grupa chemicznych związków organicznych – retinoidów, które gromadzone są w tkance tłuszczowej i które mają korzystny wpływ na stan naszego zdrowia.
Najistotniejszym spośród retinoidów, jest retinol, który ma przeciwnowotworowe działanie, wpływa zbawiennie na kondycję skóry, poprawia wzrok, jak również stan paznokci i włosów.
Lekarze, którzy żyli w czasach starożytnych zalecali osobom mającym kurzą ślepotę jedzenie wątróbki, ponieważ jak się okazało – ma ona niezwykle pozytywny wpływ na wzrok u pacjentów. Jednakże, nie zdawali sobie oni sprawy, iż poprawa następowała w wyniku działania witaminy A, która zawarta jest właśnie w wątróbce.
Dopiero w wieku XX witamina ta została odkryta, jak i pisana przez amerykańskich uczonych, którzy skojarzyli jej dobroczynne oddziaływanie z leczeniem schorzenia nazywanego kurzą ślepotą.
Niedobory witaminy A
Niedobory witaminy A zdarzają się bardzo rzadko, a jeżeli już występują, możemy wtedy mieć do czynienia z równymi niezbyt przyjemnymi symptomami, takimi jak chociażby:
- suchość skóry,
- łamliwość paznokci i włosów,
- trądzik,
- brak apetytu,
- zaburzenia wzroku – kurza ślepota,
- schorzenia, jak na przykład: łysienie plackowate, nadmierne rogowacenie naskórka, łupież i łuszczyca.
Warto zwrócić szczególną uwagę na objaw niedoboru witaminy A w postaci występowania trądziku. Udowodniono, iż retinol używany w postaci maści czy kremów jest pomocny w hamowaniu rozwoju trądziku, jak i przyczynia się niewątpliwie do jego eliminacji.
Jak używać witaminy A?
Zanim zostanie podjęta terapia z użyciem witaminy A, warto skonsultować się z lekarzem. Dermatolog będzie mógł dobrać właściwy sposób leczenia, jak i zapisze leki, które będą pomocne w uporaniu się ze zmianami trądzikowymi.
Ponadto specjalista może wypisać odpowiednie skierowanie na badania, które pozwolą na ustalenie przyczyn powstania trądziku, jak i pomogą w badaniu kuracji właściwego kierunku. Bardzo możliwe jest, iż podczas terapii zapisane zostaną środki, które zawierają w swoim składzie retinol.
Suplementy diety i leki, które zawierają witaminę A
Witamina A plus cynk
Jednym spośród najbardziej popularnych specyfików dla cery ze skłonnością do zmian trądzikowych, będzie preparat, który zawiera w swoim składzie witaminę A i cynk. W związku z tym, iż jest to tylko suplement diety, musimy zdawać sobie sprawę, iż nie ma on właściwości leczniczych, a tylko może dostarczać do organizmu liczne składniki odżywcze, które mogą działać pomocniczo w przypadku leczenia dzięki redukcji zmian skórnych, ograniczeniu rozwijania się stanów zapalnych i hamowaniu wydzielania łoju.
Produkt ten powinien być przyjmowany doustnie – jedna tabletka dziennie przez zalecany czas, kury wynosi minimum trzy miesiące. Połączenie cynku i witaminy A, umożliwia utrzymywanie skóry w doskonałej kondycji, wspiera procesy widzenia i wspomaga działanie układu odpornościowego. Ponadto cynk wspomaga utrzymywanie odpowiedniego metabolizowania witaminy A. Ma wpływ na stan paznokci, skóry i włosów.
Przeczytaj opinię o tych suplementach na trądzik:
Maści zawierające witaminę A
Maści z witaminą A w składzie mają obszerne możliwości zastosowania nie tylko celem leczenia zmian trądzikowych. Na rynku znaleźć można co najmniej kilka różnych środków, które zarejestrowano jako leki do kupienia bez recepty. Co istotne, ceny takiego rodzaju preparatów nie są większe, aniżeli kilka złotych.
Maści te zostały stworzone z myślą o skórze, która odznacza się świądem i rogowaceniem. Sprawdzają się idealnie w wypadku wyprysków, odmrożeń, oparzeń i trudno gojących się ran. Maści z dodatkiem witaminy A, mogą być stosowane nie tylko celem leczenia zmian na skórze, które występują na twarzy, ale również tych usytuowanych na całym ciele.
Środek ten wykazuje działanie ochronne, przyspiesza proces gojenia się ran, redukuje stany zapalne, zmniejsza rogowacenie, przyspiesza regenerację skóry i działa na nią ochronnie.
Kremy z dodatkiem witaminy A
W aptekach znaleźć można również kremy z dodatkiem witaminy A, które wykazują bardzo podobne właściwości, co maści. Różnice polegać będą na tym, iż krem nie jest tak tłusty, znacznie lepiej się wchłania, zaś po nałożeniu go na twarz nie pozostaje po nim tłusty film.
Krem może być używany w różnych sytuacjach bez względu na rodzaj trądziku skóry czy też wiek pacjenta. Stosowanie w sposób regularny tego specyfiku przyczynia się do poprawienia ogólnego stanu skóry, niemniej jednak osoby chorujące na ciężkie postaci trądziku nie będą zbytnio zadowolone z uzyskanych dzięki niemu efektów.
Krem ten ma działanie przeciwzmarszczkowe i ochronne. Ujednolica koloryt skóry, wygładza i wspomaga procesy jej regeneracji. Poza tym jest pomocny w zachowaniu nawilżenia skóry.
Dzięki tego typu produktom można także zredukować blizny. Liczne badania pokazały jednakże, iż najlepszą formą witaminy A, która pomoże w poranku się z najcięższą formą zmian trądzikowych, będzie izotretynoina.
Izotretynoina to najskuteczniejszy środek na zwalczanie zmian trądzikowych
Lekarze bardzo często przepisują swoim pacjentom izotretynoinę na zwalczanie ciężkich zmian trądzikowych. Niestety w przypadku tej formy terapii, możemy spotkać się z licznymi efektami ubocznymi. Izotretynoina to pochodna witaminy A, którą można nabyć w formie kapsułek.
Zwykle proces leczenia z użyciem wymienionego leku, trwa 3-6 miesięcy. Podczas kuracji trzeba bezsprzecznie przestrzegać zaleceń lekarza co do dawkowania. Zastosowanie izotretynoiny wskazane będzie w najcięższych postaciach zmian trądzikowych, jeśli wcześniej używane sposoby nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Rezultaty brania wymienionej pochodnej witaminy A, są naprawdę godne podziwu, gdyż jak pokazały badania – zmiany skórne ustępują u ponad 90 procent osób, które zdecydowały się na zastosowanie tej terapii.
Jak dokładnie działa izotretynoina?
Regularne branie preparatów zawierających omawianą substancje, prowadzi do zahamowania namnażania się bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes, które odpowiadają za powstanie, jak i rozwijanie się stanie o charakterze zapalnym na powierzchni skóry.
Wymienione powyżej bakterie, które bytują na powierzchni naszej skóry, odpowiedzialne są za rozkładanie sebum i uwalnianie kwasy tłuszczowych wywołujących stany zapalne i miejscowe podrażnienia. Na tym jednakże zbawienne właściwości izotretynoiny się nie kończą.
Ma ona także wpływ na zahamowanie procesów odpowiedzialnych za wydzielenie sebum i dzięki temu może się przyczynić do zredukowania wielkości gruczołów łojowych. Poza tym prowadzi do stabilizacji procesów rogowacenia skóry, wywołując opróżnianie się gruczołów, a przy tym zapobiega też wytwarzaniu zupełnie nowych trądzikowych zmian.
Sprawdź również: